Ve Zlíně se uskuteční Den klastrů

ZLÍN - Umět spolupracovat, společně přicházet na unikátní řešení, klást si ambiciózní cíle, které by jedna firma sama nikdy nezvládla, a zvyšovat konkurenceschopnost svého oboru – to jsou principy, na kterých stojí klastrové organizace. Ty se představí 4. října ve Zlíně na akci Den klastrů ve Zlínském kraji, kterou pořádá Národní klastrová asociace ve spolupráci s Fakultou managementu a ekonomiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, server Zlin.cz o tom informovala PR manažerka Eva Wiedermanová.

Pod záštitou hejtmana Jiřího Čunka a primátora města Zlína Miroslava Adámka se 4. října uskuteční přehlídka úspěchů českých klastrových organizací, která tentokrát dorazí do Zlína. Jde totiž už o čtvrtý Den klastrů v některém z krajů ČR. Loni se Den klastrů konal v Pardubickém a Středočeském kraji, letos na jaře se tato akce uskutečnila v Jihomoravském kraji.

V prostorách Fakulty managementu a ekonomiky (FaME) Univerzity Tomáše Bati (UTB) v Mostní ulici se v dopolední části manažeři deseti vystavujících klastrových organizací podělí o výsledky své práce i plány do budoucna. „Jejich program je nabitý řízením projektů spolupráce firem a univerzit, společným postupem při překonávání bariér v rozvoji firem v klastru a neustálým zlepšováním jejich mezinárodní pozice,“ podotkla Wiedermanová.

Jedna ze základních výzev pro firmy v klastrech zní: „Spolupracujme lokálně, abychom rostli globálně“. Tak se z přirozených klastrů – koncentrací firem v silném oboru v regionu vytvářejí strategicky orientované a specializované klastrové organizace. „Na Zlínském kraji se to dá dokonale demonstrovat. Přirozené klastry jsou zde dědictvím baťovské éry – např. plasty, strojírenství, letecký průmysl a kreativní obory. A jak dnes funguje Plastikářský klastr s 47 členy, Moravský letecký klastr, Zlínský kreativní klastr a další úspěšné klastrové organizace, se mohou dozvědět všichni, kdo se přijdou na Den klastrů ve Zlínském kraji podívat a nenechají si ujít i zajímavý odpolední program,“ konstatovala Wiedermanová. V  podání výzkumníků a odborníků především z UTB i zástupců firem se mohou návštěvníci seznámit s praktickými přínosy leckdy převratných výzkumně-vývojových projektů, které by se bez angažovanosti oborových lídrů v klastru sotva zrealizovaly. Vedle již zmíněných klastrových organizací ze Zlínského kraje zde vystoupí zástupci klastru Nanoprogress, Network Security Monitoring Cluster, Českého a moravského sklářského klastru a Moravskoslezského automobilového klastru.

Klastrové organizace tak přinášejí krajům řadu výhod, především pak konkurenční výhodu danou silným oborem s kořeny v regionu a dobře zorganizovanou sítí spolupracujících firem napříč hodnotovým řetězcem.

Národní klastrová asociace sdružuje 24 klastrových organizací z celé České republiky a dalších osm členů z univerzitní, inovační, regionální a poradenské sféry. Celkově pokrývá přibližně 50 vzdělávacích institucí, 20 výzkumně-vývojových institucí a 400 firem, s více než 160 tisíci zaměstnanci a obratem přes 450 miliard korun.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x