Turistickou sezonu v Kroměříži zakončí Den uniformovaných sborů

Foto: MěÚ KroměřížFoto: MěÚ Kroměříž
Foto: MěÚ Kroměříž
Politika a ekonomika 4. 10. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

KROMĚŘÍŽ – Turistickou sezonu v Kroměříži zakončí v sobotu Den uniformovaných sborů. Z mnoha koutů země přijedou fandové vojenské, policejní a hasičské historie, kteří předvedou svou letitou i moderní techniku, výzbroj i ukázky zásahů. "Letos si navíc připomeneme 20. výročí od povodní v Kroměříži, během nichž městu pomáhaly právě mnohé uniformované složky, kterým tak chceme poděkovat, řekl starosta Jaroslav Němec. Akce začne v 10:00 na Hanáckém náměstí.

Vojenská tradice v Kroměříži sahá až do dob Marie Terezie a armáda patří k pilířům akce. "Snažíme se ale popularizovat činnost i dalších uniformovaných složek, jako jsou hasiči, policie, vězeňská služba či celní správa. A protože v Kroměříži aktivně funguje několik historických skupin a spolupořadatelem je Technické muzeum v Brně, máme jedinečnou příležitost ukázat v atraktivním podání činnost složek napříč dějinami,“ uvedl vedoucí radničního odboru kultury a cestovního ruchu Pavel Zrna.

Celodenní přehlídku techniky, výzbroje i výstroje doplní i ukázky zásahů. "Těšit se můžete na ukázky profesionálních hasičů, Policie ČR, zadržení pašeráka Celním úřadem pro Zlínský kraj, prezentaci Městské policie Kroměříž, jízdní ukázky vozidel Technického muzea v Brně i soukromých sběratelů. Velkým lákadlem budou jízdy pásové techniky, jako jsou například BVP 1, Praga AH IV či Brencarrier,“ dodal Zrna. Stejně jako v minulých letech bude k vidění i technika 74. lehkého motorizovaného praporu Armády ČR z Bučovic. V 11:00 akci oživí i oficiální slavnostní přísaha nových členů Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje.

Svou činnost bude v Kroměříži prezentovat i řada dalších organizací, například Kroměřížská dráha, Klub policejní historie Brno, Sbor dobrovolných hasičů Kroměříž, KVH 43. pěší pluk Brno, KVH ČSLA Kroměříž, Klub historických cyklistů, KVPH klub voj. a polic. historie Československo, Muzeum Komenského Přerov, Muzeum Kroměřížska, Spolek přátel odboje, KVH 45 Brno, Policejní historická společnost, Sbor uniformovaných ostrostřelců Kroměříž, Aktivní zálohy Zlín a další. Připravena je i cvičná dráha BESIP pro cyklisty, historický autobus, army shop a stánky s tematickým programem, který nezapomene ani na děti. Lidé se také budou moci zapsat do registru kostní dřeně.

Čtvrtý ročník Dne uniformovaných sborů pořádá město Kroměříž, skupina historického šermu Biskupští manové z Kroměříže a Technické muzeum v Brně. Český rozhlas Dvojka bude z Hanáckého náměstí vysílat živě pořad Výlety s Dvojkou. Postaví zde mobilní studio, odkud půjdou od 14:00 do 16:00 živé vstupy i souvislé hodinové vysílání. Moderátorem bude Václav Žmolík.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam