Konec zmatečné cyklostezky u Dřevnice?

Foto: Šárka ŠarmanováFoto: Šárka Šarmanová
Foto: Šárka Šarmanová
Co se děje 5. 10. 2017 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN – Vypadá to, že po letech skončí věčný boj mezi cyklisty a chodci na stezce, která vede od Cigánova po krajskou nemocnici ve Zlíně. Ta podle značení sice patří jenom cyklistům, ale ve velké míře ji používají snad všichni chodci, včetně pejskařů, maminek s dětmi a kočárky, bruslaři a další, což často mezi nimi vede ke konfliktům. Na jaře zřejmě modré značení s kolem nahradí nové, které opravní chodce tuto stezku také využívat.

Možná si toho málokdo všiml, ale na nábřeží po pravé straně toku Dřevnice, v úseku mezi nemocnicí a Cigánovem, se nachází stezka určená výhradně cyklistům. „Cyklista se po ni musí vždy pohybovat vpravo ve směru jízdy a pohyb chodců je dle zákona zakázán,“ hovoří zákon.

„Tak to slyším poprvé, že tu chodci nesmějí. Chodím tudy prakticky denně už několik let a nejsem sama. Jen se podívejte, kolik je tu lidí. A kudy mám jako jít? To mám létat vzduchem nebo skákat z jednoho břehu na druhý? To je nějaký nesmysl, ne,“ kroutí nevěřícně hlavou Hana Berková ze Zlína. „Já si toho všiml, ale chodí tu všichni, tak si říkám, že se to tady asi toleruje,“ pokrčil rameny mladík, který nechtěl uvést své jméno.

Tato cyklostezka byla vybudována jako jedna z prvních v krajském městě před více než deseti lety. Jenomže při její výstavbě se zapomnělo na chodník. Lidé sice mohou využívat druhý břeh řeky Dřevnice, ale pokud chtějí přejít na Zálešnou, tak by museli jít po silnici. Z cyklostezky se tak automaticky stala smíšená stezka, ale bez patřičného označení, což jenom vyvolávalo zmatky a mnohdy i zbytečné rozbroje mezi jejími uživateli. Chodcí se btání, že nemají kudy chodti, navíc jsou v místě dvě základní školy a cyklisté zase láteří na lidi, že tam nemají co dělat. 

Že jde poněkud o „nedomyšlený“ nápad, si je vědoma i radnice. „Z mého pohledu je to velmi nešťastný případ. Cyklostezka zde byla vybudována na úkor chodníku, ve východní části u Zálešné dokonce bez náhrady,“ poznamenal cyklokoordinátor zlínské radnice Martin Habuda.

Jenomže radnice měla doposud svázané ruce. Stavba byla tehdy financována z dotace, takže po dobu deseti let nemohla na této cyklostezce nic měnit. Tato lhůta ale letos uplynula. „Pracovní skupina Cyklistická doprava letos v červenci doporučila změnu dopravního značení na stezku pro chodce a cyklisty se smíšeným provozem,“ potvrdil dále Habuda. Dodal ještě, že ve zmíněném úseku jiné řešení nejde udělat, např. stezku pro chodce a  cyklisty s odděleným pruhem. „Sezka je příliš úzká, bylo by nutné provést její rozšíření dle požadavku norem, což by mělo za následek nutnost přestavby i přilehlé nábřežní komunikace s neúměrně vysokými náklady a kácení stromů. Takové řešení nyní neplánujeme," vysvětlil ještě cyklokoordinátor. 

Jednoduše řečeno, to, co platí na této stezce už dlouhá léta, bude nyní konečně označeno správnou dopravní značkou. Ke změně by tak mělo dojít už příští rok na jaře, ještě před začátkem nové cyklistické sezony.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam