Lidovou stavbou roku Zlínského kraje se stala usedlost v Šumicích

ZLÍNSKÝ KRAJ – Uznání Lidová stavba roku 2017 ve Zlínském kraji získala ze čtyř přihlášených účastníků usedlost s číslem popisným 210 v Šumicích. Pamětní desku i finanční odměnu 50 tisíc korun si odnesla majitelka Stanislava Janíčková, sdělila serveru Zlin.cz Helena Mráčková z tiskového oddělení zlínského hejtmanství.

Cílem akce je podpořit vlastníky, kteří jsou ochotní přičinit se o záchranu a využití památek lidového stavitelství na území kraje. Letos se hodnotily čtyři návrhy. Kromě šumické usedlosti tam byla ještě usedlost z Kaňovic, stodola z Bystřice pod Lopeníkem a dům v Karolince. „Stavba v Šumicích se skládá z obytného domu, stodoly a vozovny. Soubor zemědělské usedlosti je vzácným dokladem způsobu života na venkově v první polovině 20. století v regionu Uherskobrodska. Je důkazem kontinuity vývoje lidové architektury, neboť jde o typickou podobu zemědělského sídla daného regionu,“ informovala Mráčková.

Hodnotí se několik věcí. „Při posuzování jednotlivých objektů je vždy zohledňována především kvalita provedených oprav, stupeň dochované autenticity, vlastní využití stavby i aktivita jednotlivých vlastníků v oblasti péče o kulturní dědictví. Všichni, kdo se snaží o zachování památek lidové architektury v našem kraji, si zaslouží uznání,“ řekl Miroslav Kašný, krajský radní pro kulturu a památkovou péči.

Výherci už mají představu, jak odměnu využijí. „Přesně víme, jak s penězi naložíme. Investujeme je do opravy dřevěné podlahy ve výminku,“ řekl syn oceněné majitelky Petr Janíček. Renovace usedlosti trvala šest let a na začátku rodina zvažovala, zda to má vůbec smysl. Požádali tedy o pomoc památkáře z Uherského Brodu, kteří byli překvapeni historickou hodnotou této stavby. Poradili, jak postupovat při obnově.

Hejtman Jiří Čunek ocenil, že jak v minulém roce, tak i letos získaly ocenění fyzické osoby, pro něž je proces obnovy objektů finančně nákladný a složitý. „Velmi si vážíme toho, když se i přes řadu nesnází tito soukromí vlastníci pouštějí do často hodně náročných rekonstrukcí. Je zajímavé, že zatímco lidé se většinou památkářů bojí, v tomto případě se právě díky památkářům majitelé rozhodli pro záchranu stavby,“ konstatoval Čunek.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x