Třetinu aktivních živnostníků v České republice tvoří ženy

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Politika a ekonomika 8. 10. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

ZLÍNSKÝ KRAJ - V České republice má živnostenské oprávnění necelých 1,8 milionu lidí. Znamená to, že každý pátý Čech starší patnácti let vlastní živnostenský list. Svoji živnost však využívá pouze 1,4 milionu lidí, zbytek ji má přerušenou. Třetinu podnikatelů s aktivní živností tvoří ženy. Nejvíce živnostníků podniká v obchodě. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF Czech Credit Bureau.

Typickým živnostníkem je muž, který dosahuje obratu do milionu korun a podniká v obchodě. Ženy s živnostenským oprávněním podnikají kromě obchodu především v profesních, vědeckých a technických činnostech.

"Naše analýza ukázala, že mezi ženami a muži v živnostenském podnikání existují mnohem menší rozdíly než v případě vlastnictví obchodních společností. Ženy například vlastní 17 procent obchodních společností, ale podílejí se 33 procenty na aktivně využívaných živnostenských oprávněních. Obě formy podnikání však mají jeden společný rys - firmy vlastněné ženami působí na trhu kratší dobu než ty ve vlastnictví mužů. Platí tedy, že ženy se do podnikání pustily později a jejich počet se zvyšuje rychleji než počet podnikajících mužů,“ uvedla analytička společnosti Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Nejvíce živnostníků podniká v obchodě. Čtvrtina živnostníků (232.000) a třetina živnostnic (141.000) se věnuje činnostem spadajících právě do segmentu obchodu. Ženy se kromě obchodu věnují ve větší míře také profesním, vědeckým a technickým činnostem. Ty jsou předmětem podnikání pětiny živnostnic (91.000 žen) ale pouhé desetiny mužů (91.000). Ve stavebnictví nalezneme pětinu živnostníků (203.000), avšak pouze jedno procento všech podnikajících žen (5000). Třetí nejčastější oblastí podnikání je pro živnostníky a živnostnice společná. Je jí zpracovatelský průmysl, ve kterém podniká 16 procent živnostníků (147.000) a devět procent živnostnic (42.000).

Téměř 20 procent živnostnic a 15 procent živnostníků si založilo živnost v posledních pěti letech. Naopak téměř 40 procent živností u mužů a třetina živností u žen byla založena před více než 20 lety. Živností starších 20 let je tak necelých půl milionu.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam