Zlínští lékaři mají za sebou neobvyklou operaci, část jazyka nahradili tkání z předloktí

Foto: KNTBFoto: KNTB
Foto: KNTB
Co se děje 8. 10. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Hodně neobvyklou operaci provedli v Krajské nemocnici T. Bati lékaři Oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie. Jak serveru Zlin.cz sdělila mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Dana Lipovská, část jazyka nahradili tkání z předloktí pacienta.

Lékaři Oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně provádějí ročně stovky různých operací a zákroků. Desítky z nich jsou velmi náročné a pro laika často až neuvěřitelné. Jedním ze zajímavých případů poslední doby byl pacient se zhoubným nádorem části jazyka.

Rozsah nádoru omezoval pacientův příjem potravy a výslovnost. Proto musela být téměř polovina jazyka s nádorem odstraněna a nahrazena. "Odstranili jsme část jazyka, podčelistní slinné žlázy a mízní uzliny krku vlevo a částečně vpravo. Po přípravě cév na krku a odběru tkáně z předloktí jsme nahradili chybějící část jazyka a cévy vyživující tkáně sešili pod mikroskopem. Defekt na předloktí jsme kryli kůží pacienta z paže," okomentoval operaci primář Oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie Jiří Šimek.

Nemocný byl již třetí den po operaci na standardním oddělení. Necelé tři týdny po výkonu je pacient v domácí péči, rehabilituje práci jazyka, cvičí výslovnost některých hlásek. I přes počáteční potíže je schopen příjmu měkčí stravy, pití zvládá bez omezení.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam