Dvojice vrahů ze Slopného s novým důkazem neuspěla

ZLÍN – Dvojice mladých vrahů Maroš Straňák a David Šimon, kteří se pokoušeli obnovit proces kolem vraždy seniora ze Slopného z roku 2011, u zlínského krajského soudu neuspěli. Obhájci mladíků tvrdili, že mají stěžejní důkaz, který ukazuje na to, že v době vraždy starého pána ani jeden z odsouzených nemohl být na místě činu. Ten jim ale senát dnes zamítl. Straňák i Šimon tak nadále zůstávají ve vězení. První z mužů si v něm má odsedět 24,5 roku, druhý 20, 5 let. 

Tento smutný a tragický případ se odehrál již před šesti lety, přesně 22. září 2011. V rodinném domku ve Slopném na Zlínsku našli příbuzní mrtvého sedmasedmdesátiletého muže. Přivolaná lékařka si nejprve myslela, že senior spadl ze schodů. Až o několik dnů později se však přišlo na to, že muže někdo surově umlátil. Policie tak začala celý případ šetřit s několikadenním zpožděním, kdy už bylo místo činu uklizené. Přesto se kriminalistům podařilo najít několik pachových stop na hlavě muže i v kukle, která byla nalezena v poli, nedaleko místa činu.

Tyto důkazy však v roce 2013 na odsouzení dvojice vrahů nestačily a soud je zprostil. Zvrat přišel až v roce 2014, kdy olomoucký vrchní soud na základě odvolání státního zástupce případ vrátil zpět do Zlína. Při novém projednávání se objevil spoluvězeň Straňáka, který tvrdil, že se mu mladík v cele přiznal k tomu, že zmlátil nějakého dědu. Pro soud už to byl tehdy dostačující důkaz k tomu, aby mladíky odsoudil. Straňák nakonec dostal 25 let a Šimon 21 let. Vrchní soud jim tresty nakonec o půl roku snížil. Oba muži nakonec neuspěli ani u Nejvyššího a ani u Ústavního soudu. Přesto oba mladí muži tvrdí, že nic z toho nespáchali. „Nemám s tím případem nic společného,“ tvrdil u soudu Šimon. A stejně hovoří i Straňák. „Nespáchal jsem to,“ prohlásil.

Jejich obhájci přišli letos s novým důkazem. Šimon se měl totiž v době vraždy nacházet v jednom z Uherskohradišťských barů, kde měl přes Facebook komunikovat asi se čtyřmi dívkami. S jednou z nich se měl pak i sejít. Soud si vyžádal od provozovatel Facebooku vyjádření, zda je možné u konverzace měnit čas. To ale podle vyjádření odborníků z kybernetiky nelze. „Jsem stoprocentně přesvědčen o tom, že tyto důkazy mohou vést ke změně rozhodnutí. Máme tu facebookovou komunikaci včetně výpovědi svědkyně, která potvrdila, že měla s mým klientem schůzku. K vraždě mělo dojít mezi sedmou a osmou večer. Poslední komunikace se odehrála o půl osmé večer, navíc pětačtyřicet kilometrů od Slopného. Je tedy jasné, že nemohl být na místě činu,“ upozornil dnes obhájce Šimona. Právě Šimon měl v tu noc vézt autem Straňáka do Slopného, kde se měli surově vrhnout na seniora a mlátit jej, kopat, škrtit a bít kovou tyčí do hlavy. Pak mu měli ukrást 3 000 korun a šperky asi za 14 tisíc. „Pokud Šimon nemohl v tu dobu jet autem, protože seděl v baru a komunikoval přes facebook, tak logicky s ním nemohl jet ani Straňák. Nemohli to oba časově stihnout,“ uvedl obhájce Straňáka.

Soudce Radomír Koudela ale tento důkaz, který mohl celý případ znovu otevřít, nakonec zamítl. „Už vrchní soud v pravomocném odůvodnění upřesnil, že smrt muže nastala v přesně nezjištěné době, ale pravděpodobně mezi sedmou a osmou večerní. Komunikace přes facebook sice potvrzena byla, ale neví se přesně z jakého místa, protože podle zjištění nebylo v předmětném baru v té době wifi připojení. Takže facebook pouze omezil část doby, ale nevyloučil, že nemohli tuto činnost i přesto spáchat,“ vysvětlil předseda senátu. Proti oběma mužům navíc hovořily pachové stopy, které se našly i na těle mrtvého.

Mladíci se přesto nehodlají vzdát a už podali stížnost k Vrchnímu soudu do Olomouce.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x