Zlínský kraj vyhlásil další kolo kotlíkových dotací

Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Co se děje 11. 10. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ - Zlínský kraj vyhlásil druhé kolo tzv. kotlíkových dotací, pro žadatele je připraveno celkem 155,340 milionu korun. Serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí hejtmanství Renata Janečková.

Samotný příjem žádostí se uskuteční opět výhradně elektronicky od 25. října od 8.00 hodin do 27. října do 13.00 hodin. Výzva, formulář žádosti i další důležité informace jsou zveřejněny na úřední desce i na internetových stránkách Zlínského kraje v sekci Kotlíkové dotace. Po odeslání elektronického formuláře pak bude mít žadatel dalších deset dnů na to, aby na úřad žádost včetně příloh dodal v papírové podobě.

O poskytnutí, či neposkytnutí podpory rozhodnou rada a zastupitelstvo kraje v lednu nebo únoru příštího roku.

"Kotlíkové dotace jsou určeny fyzickým osobám, vlastníkům rodinných domů na území Zlínského kraje, kteří využívají jako zdroj tepla kotel na pevná paliva s ručním přikládáním, nesplňující třídu 3, 4 nebo 5. To znamená, že vyměnit bude možno pouze kotel s třídou 2, 1 nebo ten, u kterého třída není určena. Starý kotel bude moci být vyměněn za automatický kotel na uhlí a biomasu (kombinovaný), kotel pouze na biomasu (s ručním i automatickým přikládáním), plynový kondenzační kotel nebo tepelné čerpadlo," upřesnila Janečková.

Nově instalovaný zdroj tepla bude muset splňovat požadavky na ekodesign dle nařízení Komise EU. To znamená, že bude muset být uveden v seznamu povolených zařízení, který spravuje Ministerstvo životního prostředí.

Oproti prvnímu kolu nebude možno s využitím dotace pořídit kotel výhradně na uhlí a kombinované kotle na uhlí a biomasu s ručním přikládáním. Došlo také ke snížení maximální výše dotace u některých podporovaných zdrojů tepla (u kotlů na biomasu s ručním přikládáním, plynových a kombinovaných kotlů). Na druhou stranu odpadla nutnost provést společně s výměnou zdroje tepla také opatření ke snížení energetické náročnosti podpořeného rodinného domu (tzv. mikroenergetické opatření) a doložit potvrzení od energetického specialisty o vhodnosti zvoleného opatření.

Dotace se navíc zvýší o bonifikaci 7 500 korun v případě, že je výměna kotle realizována v obci, která byla označena jako prioritní území – nyní jde již o 262 obcí Zlínského kraje z celkových 307.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam