Mistry tradiční rukodělné výroby se letos stali lidé pracující s kůží, hlínou a perletí

ZLÍNSKÝ KRAJ - Celkem třem osobnostem regionu udělil hejtman Jiří Čunek titul Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje za dokonalé ovládání postupu a technologie tradičního řemesla a za předávání těchto zkušeností budoucím generacím. Serveru Zlin.cz to uvedla mluvčí kraje Renata Janečková.

Ocenění tentokrát získali Zuzana Hartlová (práce s hlínou – tradiční tupeská fajáns), Jiří Hýža (práce s kůží – krojová obuv) a Petr Mužík (práce s perletí – výroba oděvních doplňků z oblasti Valašska). Titul byl v letošním roce udělen pošesté.

Slavnostní ocenění se uskutečnilo ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti, které má statut Centra péče o tradiční lidovou kulturu Zlínského kraje.

„Nositelé titulu dostali finanční odměnu 10 tisíc korun a zároveň mají právo zdarma užívat na oceněných výrobcích a propagačních materiálech označení – ochrannou známku administrovanou Slováckým muzeem v Uherském Hradišti. Slovácké muzeum v Uherském Hradišti rovněž zakoupí od nositelů titulu Mistr výrobky v celkové hodnotě 50 000 korun,“ poznamenala Janečková.

Oceněná Zuzana Hartlová pochází z Hradišťska a jako jedna z mála keramiků se zabývá do dnešních dnů výrobou tradiční majoliky, užitkové a dekorační keramiky. Vychází z tvarů, dekorů i barevné škály, navazující na dlouholetou tradici rodu Úředníčků a Hartlů, která od počátku respektovala znalost technologie přípravy kvalitní hlíny, bílé polevy i dalších ustálených barev vysokého žáru. Svou vlastní dílnu založila v roce 1998. K nejčastěji uplatňovaným dekorům patří tupeská růže s okvětím, slaměnkový dekor s využitím drobných žlutých nebo červených kvítků, ale především je specialistkou na hotovení kopií či replik habánských motivů a starých západoslovenských dílen, včetně využívání modrých geometrických motivů. Vyrábí také jídelní servisy pro sběratele s vinařskou tematikou, s cechovními náměty, miniatury – čutorky, zvířátka, drobné předměty veškerého sortimentu, betlémy i figurální plastiky.

Dalším oceněným je Jiří Hýža ze Zlínska, který se po svém otci zabývá výrobou a opravami krojové obuvi. K základnímu sortimentu patří krpce, které šije původní technologií. Při výrobě krpců používá tříslo činěnou hovězí useň, ze které krojí šablony jednotlivých velikostí. Je držitelem certifikátu Pravé valašské. Vedle krpců ovládá hotovení opasků (tzv. vybíjaných, zbojnických, hanáckých) a dle konkrétních předloh vysokou krojovou obuv pro všechny národopisné oblasti. Je výrobcem také tanečních kožených, textilních treter a piškotů.

Trojici oceněných uzavírá Petr Mužík ze Vsetínska, který se věnuje práci s perletí a kůží – vyrábí oděvní doplňky z oblasti Valašska – kotule, krpce a opasky. Výrobu krpců se naučil sám z dochovaných dobových materiálů, navázal zde na výrobu Petra Stoklasy z Velkých Karlovic-Lopušánek. Krpce vyrábí tradičním způsobem z jednoho kusu kůže bez použití moderních nástrojů. Jako nářadí používá pouze nůž, srnčí parůžek, kleště a kladívko. K tomu se váže i výroba dalšího koženého doplňku krojů – valašského opasku. Při pátrání po starých výrobních postupech a dokumentárních materiálech z Valašska narazil také na ruční výrobu perleťových kotulí. V současné době není v České republice kromě Petra Mužíka již další tvůrce, který by se této specifické a jedinečné výrobě věnoval.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x