Muž si koupil samopal od firmy, jejíž zbraně měly být použity při atentátu ve Francii

UHERSKOHRADIŠŤSKO/ZLÍN – Do velkých problémů se dostal jednatřicetiletý Michal Buček z Polešovic na Uherskohradišťsku. Na internetu si totiž zakoupil nefunkční samopal, který si chtěl vystavit doma na okrasu. Jenomže samopal byl nakoupen u stejné firmy, z níž údajně pocházely i zbraně, které islamisté v roce 2015 použili při teroristickém útoku ve francouzské redakci Charlie Hebdo. Pro muže si nakonec přišla policie. Dnes stanul před zlínským krajským soudem a hrozilo mu až osm let ve vězení. Senát jej ale nakonec zprostil obžaloby.

Michal Buček se zajímá o vojenskou historii. Jenomže tentokrát se mu jeho koníček málem pěkně vymstil. V roce 2012 hledal na internetu army oblečení a narazil na firmu ze slovenského města Partizánské, která nabízela k prodeji nefunkční zbraně. Muž si vyhlédl samopal ČZ vzor 58 a zaplatil za něj pět tisíc korun.

Firma ale nepocházela z České republiky, ale ze Slovenska. Právě tato země měla ještě donedávna volnější předpisy pro prodej zbraní. Ty byly upraveny tak, aby z nich šlo střílet jen slepými náboji. Jenomže v Česku bez patřičné licence a povolení nelze takové zbraně nakupovat, protože jsou zařazeny v kategorii A, tedy jako zakázané. Podle balistických expertů totiž stačí udělat pár úprav a samopaly mohou opět zabíjet.

„Firma deklarovala, že je zbraň znehodnocena. Její stránky byly psané česky, takže mě ani nenapadlo, že by šlo o zahraniční obchod. Věřil jsem tomu, takže jsem nepátral ani po historii firmy ani po tom, kde má sídlo,“ vysvětloval u soudu Buček to, jak se ke zbrani dostal. Za pár dnů pak přišel balík i se samopalem a čtyřiceti slepými náboji. „Ty jsem prakticky hned vystřílel a pak si ho pověsil na stěnu. Nic víc jsem s ním nedělal,“ doplnil svou výpověď muž, který nemá zbrojní průkaz.

Jaké pak bylo jeho překvapení, když za pár let k němu vtrhla policie s tím, že šlo o zakázaný zahraniční obchod, navíc ze země, odkud údajně pocházely i samopaly použité při teroristickém útoku. Islamisté je získaly přes prostředníka v Belgii. Ten je jako úředně znehodnocené nakoupil právě na Slovensku a následně je upravil tak, aby z nich opět byly nástroje na zabíjení. Události z roku 2015 odstartovaly rozsáhlou policejní akci MARS, při níž se došlo i na sběratele a nadšence vojenských zbraní.

Jenom ve Zlínském kraji bylo obviněno zatím pět lidí, kteří si ze Slovenska rovněž koupili úředně znehodnocenou zbraň. „Já to netušil. Spoléhal jsem na to, co deklaruje prodejce. Nejsem odborník a nemůžu posoudit, jestli byla skutečně znehodnocena tak, jak ukládá český právní řád. Kdybych měl podezření, že dělám něco v rozporu se zákonem, nikdy bych do tohoto obchodu nešel,“ tvrdil u soudu Buček.

Senát nakonec jeho tvrzení uvěřil. „Nebylo prokázáno, že skutečně věděl, že se jedná o zahraniční firmu i že kupuje zakázanou zbraň. Nejednal tedy úmyslně, a proto jej zprošťujeme obžaloby v plném rozsahu,“ vysvětlila předsedkyně senátu Ivetu Šperlichová.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x