Příjmy podnikatelů ve sportu dosahují k 20 miliardám korun

ilustrační foto: foto Zlin.czilustrační foto: foto Zlin.cz
ilustrační foto: foto Zlin.cz
Politika a ekonomika 15. 10. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

ZLÍN – V České republice se sportu pravidelně věnuje zhruba třetina lidí. Častěji přitom sportují muži než ženy. Nejoblíbenější aktivitou je fotbal. Celkové příjmy podnikatelských subjektů v oblasti sportu dosáhly v roce 2015 necelých 20 miliard korun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

"Fyzické aktivitě se alespoň jednou týdně a nejméně deset minut v kuse věnuje přibližně třetina populace. Nejaktivnější jsou ve sportu mladí lidé ve věku 15 až 24 let. Pravidelně jich sportuje 68 procent. S přibývajícím věkem zapojení do sportovních aktivit klesá,“ řekla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Nejméně sportovně aktivní jsou Češi starší 65 let. Konkrétně ve věkové kategorii 65 až 74 let se sportu podle statistiků věnuje 12,5 procenta osob a v kategorii nad 75 let pak jen 5,6 procenta lidí. Údaje za rok 2014 vycházejí z Evropského výběrového šetření o zdraví.

Z tohoto zjišťování také vyplývá, že častěji sportují muži než ženy. "Soudě podle velikosti členské základny sportovních svazů České unie sportu jsou v tuzemsku nejoblíbenějšími sporty fotbal a tenis, kde převažují muži. Třetím nejoblíbenějším sportem je volejbal, který je více oblíbený u žen,“ poznamenal Milan Dedera z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Na celkových příjmech podnikatelských subjektů v oblasti sportu, které v roce 2015 dosáhly podle odhadů bezmála 20 miliard korun, se podle statistik ČSÚ nejvíce podílely subjekty provozující sportovní zařízení s příjmy 10,8 miliardy. Příjmy ve výši pět miliard korun připadají na činnost sportovních klubů. Zbylou část pak generovala fitcentra a ostatní sportovní činnosti.

Zaměstnanost v oblasti sportu zahrnující podnikatele, zaměstnance a pomáhající rodinné příslušníky vloni dosahovala podle statistik ČSÚ více než 31.000 osob. To je přibližně 0,6 procenta celkové zaměstnanosti v ekonomice. Velmi důležitou roli však hrají dobrovolníci. S nimi dosahuje zaměstnanost v oblasti sportu 52.500 osob. Zahrnuti jsou přitom jen dobrovolníci v nestátních neziskových organizacích, ne trenéři malých klubů, amatérští rozhodčí a podobně.

Přímo sportovní povolání v roce 2015 vykonávalo 13.900 pracovníků. "Nejčastěji, v 54 procentech případů, působili jako sportovní trenéři, instruktoři nebo úředníci sportovních klubů. Druhou nejpočetnější skupinou sportovních pracovníků se zastoupením 28 procent byli instruktoři a programoví vedoucí v rekreačních zařízeních a fitcentrech. Profesionálních atletů a ostatních profesionálních sportovců pak bylo v rámci sledované kategorie nejméně – necelých 18 procent,“ dodal Dedera.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam