Plocha lesních pozemků v České republice trvale roste

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Politika a ekonomika 16. 10. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

ZLÍNSKÝ KRAJ – Plocha lesních pozemků v České republice trvale roste. V roce 2016 se meziročně zvýšila o 1458 hektarů téměř na 2,7 milionu hektarů. Částečně je to způsobeno převisem výměry nově zalesněných původně nelesních pozemků nad výměrou pozemků, které jsou z různých důvodů z lesa odnímány, částečně díky zpřesňujícím se údajům z katastru nemovitostí. Uvádí to Zpráva o stavu lesa a lesního hospodářství České republiky v roce 2016, kterou schválila vláda.

Oproti předchozím rokům mírně vzrostla i plocha obnovených lesních porostů, a to na 24.742 hektarů. Výše přirozené obnovy je 4813 hektarů, což je ve srovnání s rokem 2015 také mírný nárůst. Podíl listnatých dřevin na umělé obnově dosáhl 40,4 procenta. Z dlouhodobějšího hlediska je stabilní, přestože i zde loni došlo k mírnému nárůstu oproti předchozím letům.

"V loňském roce bylo v našich lesích vytěženo celkem 17,617 milionu metrů krychlových surového dříví. Výše těžby dřeva nepřekročila celkový průměrný přírůst, je tedy dlouhodobě udržitelná. Celkové zásoby dřeva v lesích se zvyšují,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Výše nahodilých těžeb dosáhla v roce 2016 téměř 9,4 milionu metrů krychlových, a byla tedy ve srovnání s předchozím rokem zhruba o 1,25 milionu metrů krychlových vyšší. "Nahodilé těžby představovaly více než polovinu těžeb celkových, což představuje nejhorší stav od kalamitních let 2007-2008. Tehdy byly zpracovávány následky větrných pohrom Kyrill a Emma. Výrazný nárůst poškození, a to na dvojnásobnou úroveň oproti roku předchozímu, byl zaznamenán v poškození zejména kůrovcem,“ doplnila mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Celkové dodávky surového dříví se meziročně zvýšily o 1,454 milionu metrů krychlových na 17,617 milionu metrů krychlových. Dodávky jehličnatého dříví dosáhly 15,924 milionu metrů krychlových a dodávky listnatého dříví 1,693 milionu metrů krychlových.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam