Stovky lékařů dnes neordinují. Stávkují.

Co se děje 18. 10. 2017 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍNSKÝ KRAJ -  Desítky lidí, kteří se dnes vypravili k lékaři, měli pravděpodobně smůlu. Narazili na zavřené dveře ordinací s upozorněním, že lékař vstoupil do stávky. Ve Zlínském kraji se to týká stovek lékařů pro dospělé i děti.

Stávka! Dnes neordinujeme! Podobné upozornění dnes viselo na dveřích stovek ordinací praktických lékařů ve Zlínském kraji. „Podle mých informací, se do stávky zapojilo devadesát procent všech praktických lékařů pro dospělé, včetně pediatrů,“ potvrdil krajský předseda České lékařské komory Petr Nečas. Ve Zlínském kraji je v současné době 290 praktických lékařů a 120 dětských doktorů.

Aktuálně by tak mělo mít zavřenou ordinaci více než 260 lékařů pro dospělé a přes stovku pediatrů. Zdravotníkům se nelíbí stále se zvyšující administrativa a špatně připravená elektronizace zdravotnictví, například zavedení povinných e-receptů. „To vše lékaře nejenom zatěžuje administrativně, ale navyšuje jim i výdaje. A přestože se zvyšují úhrady pojišťoven, tak drtivá většina financí míří do nemocnic a tok peněz praktikům prakticky stagnuje,“ vysvětlil dále Petr Nečas.

To vše má za následek, že o místa praktiků není prakticky zájem a většina doktorů raději míří do nemocnic. Podle Nečase tak jenom ve Zlíně skončili v tomto roce dva praktičtí lékaři. Například ve Štítné na Vláří lidé už o svého doktora přišli a jsou tak nuceni jezdit do kilometru vzdálených ordinací, například do Slavičína nebo Brumova-Bylnice, což je pro staré lidí nebo maminky s malými dětmi problém. „Třicet procent lékařů jsou v důchodovém věku a další přibývají. A místo nich není náhrada. Reálně hrozí, že postupem času nebude na vesnici jediný praktický doktor,“ podotkl Nečas.

Česká lékařská komora navíc upozorňuje, že není vyloučené, že lékaři do stávky vstoupí znovu po Novém roce. „Po sestavení nové vlády chceme vést jednání s novým ministrem zdravotnictví a pokud se situace nezmění, budeme stávkovat znovu,“ vzkázal předseda krajské České lékařské komory Petr Nečas.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam