Elektronický recept aneb jak otrávit lékaře a pacienta

Foto: SvobodníFoto: Svobodní
Foto: Svobodní
Komerční sdělení 19. 10. 2017 | Zdroj: Svobodní

Od 1. 1. 2018 se praktičtí lékaři mohou stát potenciálními zločinci, když nevystaví tzv. e-recept. Bude jim hrozit pokuta až 2 mil. Kč. Nevadí, přece máme těchto lékařů dost ve všech regionech, zejména v těch okrajových. Tak proč jim život dále nekomplikovat, třeba povinností mít od 1. 3. 2018 navíc i EET.

Ano, přesně takto si naši politikové představují řešení problému s nedostatkem lékařů, slovo Kocourkov je slabým výrazem. Nynější, stoletá praxe spočívá v tom, že lékař naordinuje pacientovi lék, napíše jej ručně či vytiskne na papírový recept a předá nemocnému. Ten si jej vyzvedne ve své lékárně, dle svobodné volby. Nově lékař zadá ve svém autorizovaném programu lék a pošle žádost na tzv. Centrální úložiště elektronických receptů. Z něj by mělo dorazit bleskově schválení a na papír je vytisknut čárový kód, dle kterého pak v lékárně bude vydán příslušný lék. Pokud vše po technické stránce bude v pořádku.

Zákonodárce však v zákonu o elektronické preskripci č. 378/2007, stanovil pokutu za nerespektování povinné elektronické preskripce až do výše 2 mil. Kč. Jaká společenská nebezpečnost, daná výší pokuty, tkví v tom, že pacient dostane stejný lék a jediným rozdílem bude to, že místo čárového kódu přinese do lékárny klasický recept?

Zajímavé je i ustanovení, podle kterého nelze předat recept rodinnému příslušníkovi. Snad každý z nás má doma starého rodiče, babičku či dědečka, kterému již jeho zdraví nedovoluje jednou za tři měsíce dojít k svému lékaři pro recept. Ale to vlastně problém nebude, protože děda má počítač a WIFI, běžně mailuje a obdrží recept přes email, nebo SMS.

Navíc lékař zcela ztratí informaci o tom, jestli v době předpisu léku není dotyčný zrovna hospitalizován. V tom případě je totiž jeho léčba hrazena z prostředků nemocnice a případný předpis účinného léku je připsán k tíži předepisujícího ambulantního lékaře. Tedy další postih.

Elektronizace má pomáhat oběma stranám a urychlovat nezbytnou administrativu. Navíc, pokud je v zákoně dána možnost likvidace ambulantní praxe pro naprosto bagatelní „přestupek“, pak se nelze divit, že personální devastace zdravotnictví bude pokračovat. Že mnoho lékařů po zvážení podobných buzerací zvolí raději klidnější (a lépe placené) místo v zahraničí. Proto doporučuji voličům - pacientům, kteří budou postiženi těmito kroky, nenadávat v ordinacích, ale razantně obměnit ve volbách poslance. Bude to prospěšnější a účinnější.

Ing. Jiří Procházka, MBA
lídr Svobodných pro parlamentní volby 2017 ve Zlínském kraji

 

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam