Záchranáři ve Zlínském kraji naučí prvňáky první pomoci

Foto: Jiří BalátFoto: Jiří Balát
Foto: Jiří Balát
Co se děje 21. 10. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ – Prvňáci ve Zlínském kraji se budou učit o zásadách první pomoci, díky kterým by mohli někomu zachránit život. Umožní jim to vzdělávací program, který se už úspěšně konal v několika krajích, řekl serveru Zlin.cz Jan Vandík z tiskového centra krajského úřadu.

Program se v kraji rozbíhá v nynějším školním roce. Odborným garantem je zdravotnická záchranná služba a projekt zaštítil hejtman Jiří Čunek. „První hodina výuky první pomoci se uskutečnila ve středu v Základní škole Mikoláše Alše,“ uvedl Vandík.

Podívat se přišli i náměstek hejtmana Jiří Sukop a radní pro školství Petr Gazdík. „Jeden z největších darů, který jako lidé máme, je možnost zplodit nový život. Ještě vyšší cenu však má, když umíme zachránit nebo zachovat život, který je v ohrožení. Jako kraj tedy jednoznačně podporujeme tento záslužný projekt, který hravou formou seznamuje děti s principy poskytnutí první pomoci a vštěpuje jim do paměti důležité poznatky, díky nimž pak mohou přispět k pomoci lidem v nouzi,“ uvedl Sukop.

Mezi prvňáky ve Zlínském kraji poběží kurzy až do konce školního roku. Profesionální školitelé z řad zdravotnických záchranářů za tu dobu zvládnou navštívit tři stovky prvních tříd v regionu. „Celkem by se v letošním roce měla výuka týkat zhruba 5 000 dětí. Délka kurzu v jedné třídě trvá jednu vyučovací hodinu a jeho obsah i průběh je přizpůsoben dětskému věku. Pro ukázky resuscitace se používá například velký plyšový medvěd,“ přiblížil Vandík. Na závěr školení získá každý školák brožurku s diplomem malého zdravotníka.

Právě školy mohou být hlavním zdrojem informací o první pomoci. Podle průzkumu společnosti Sanofi, která vzdělávací program připravila, většina dotazovaných uvedla, že se naposledy jako dítě nebo dospívající setkala se základy první pomoci. Z průzkumu zároveň vyplynulo, že tři z deseti obyvatel Zlínského kraje by v případě nouze neposkytli první pomoc, ať už ze strachu nebo kvůli tomu, že nevěří svým schopnostem. „Ze zkušeností víme, že člověk, který je postižen náhlou srdeční zástavou, má daleko větší šanci na přežití, pokud je svědky této události poskytnuta kvalitní laická resuscitace. V mozku postiženého dochází po pěti minutách bez kyslíku k nezvratným změnám, a pokud nemáme šanci navázat na laickou první pomoc, šance na přežití se radikálně snižuje,“ řekl Petr Olšan ze Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam