Vsetín bude vzpomínat na zesnulou zpěvačku Jarmilu Šulákovou

Foto: MěÚ VsetínFoto: MěÚ Vsetín
Foto: MěÚ Vsetín
Kultura 20. 10. 2017 | Autor: Irena Frolová

VSETÍN – Poslední říjnový víkend bude ve Vsetíně patřit vzpomínce na letos zesnulou zpěvačku lidových písní Jarmilu Šulákovou. Na Valašském Slavíně v Rožnově pod Radhoštěm bude mít náhrobek, na vsetínské radnici je v plánu vzpomínkový koutek a domě kultury koncert, řekla serveru Zlin.cz mluvčí vsetínské radnice Adéla Kousalová.

Šuláková byla nejznámější zpěvačkou lidových písní a čestnou občankou Vsetína. Zemřela ve věku nedožitých 88 let. „Jako poctu této valašské legendě za její mimořádný přínos v oblasti interpretace valašské lidové písně, její popularizaci a zachování kulturního dědictví jí na březnovém zasedání vsetínští zastupitelé udělili Zvláštní cenu in memoriam,“ uvedla místostarostka Simona Hlaváčová.

V pátek 27. října bude od 15.00 na Valašském Slavíně v Rožnově odhalený symbolický náhrobek Jarmily Šulákové, jehož autorem je vsetínský akademický sochař Miroslav Machala. „Náhrobek znázorňuje postavu ženy s tradičními prvky obvyklými právě pro Jarmilu Šulákovou, a to šátkem a kotulou a jeho výška je 140 centimetrů,“ doplnila Hlaváčová.

V neděli bude od 16.00 v prvním patře vsetínské radnice otevřeno vzpomínkové místo pro veřejnost. „Jeho součástí budou některé osobní věci, které věnovala městu dcera Jarmily Šulákové Zuzana. Návštěvníci si tak budou moct prohlédnout pamětní medaile, různá ocenění, kroj, ale i kopii portrétu paní Šulákové, jejímž autorem je akademický malíř Karel Hofman,“ řekla Kousalová.

Od 17.00 pak ve velkém sále domu kultury uctí Vsetín v rámci vzpomínkového koncertního pořadu památku Jarmily Šulákové, která je první držitelkou Zvláštní ceny in memoriam. V pořadu vystoupí cimbálové muziky, které byly Šulákové doprovodnými tělesy po celá desetiletí, ale i její současníci a následovníci. „Vstupenky si mohou zájemci zakoupit v kině Vatra,“ dodala Kousalová.

Město Vsetín podalo také prezidentu České republiky návrh na udělení státního vyznamenání in memoriam pro Jarmilu Šulákovou. Vyznamenání se předává 28. října v den vzniku Československa.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam