VOLBY: Ve Zlínském kraji volí lidé na 685 místech

Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Politika a ekonomika 20. 10. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - V celkem 685 volebních místnostech budou občané Zlínského kraje odevzdávat své hlasy ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, které se konají dnes do 22.00 hodin a zítra od 8.00 do 14.00 hodin. Serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí krajského úřadu Renata Janečková.

Důležitou roli při přípravě i v průběhu voleb hraje také Krajský úřad Zlínského kraje, konkrétně pak oddělení organizační, spadající pod odbor Kancelář hejtmana. Radka Štalmachová, vedoucí oddělení organizačního, k tomu uvedla: "Naše práce začíná už zhruba dva až tři měsíce před volbami, kdy přijímáme kandidátní listiny politických subjektů, které se rozhodly ve Zlínském kraji kandidovat. Následně provádíme jejich kontrolu a se zmocněnci jednotlivých stran či hnutí řešíme případné nedostatky nebo chyby na těchto listinách," poznamenala.

V průběhu samotných voleb pak pracovníci kraje provádí namátkové kontroly průběhu hlasování ve volebních místnostech, kdy se zaměřují například na jejich zákonné vybavení nebo na to, zda jsou zde viditelně zveřejněny informace o odvolání nebo vzdání se kandidatury a mnohé další.

Pro letošní volby bylo ve Zlínském kraji zaregistrováno celkem 477 kandidátů (z toho 340 mužů a 137 žen). Průměrný věk kandidátů činí 45 let. Z celkového počtu 477 jich je 194 bez politické příslušnosti.

Z 685 volebních okrsků ve Zlínském kraji (což je o jeden více než v minulých volbách v roce 2013) jich 219 připadá na okres Zlín, 166 na okres Kroměříž, 151 na okres Uherské Hradiště a 149 na okres Vsetín. Největším volebním okrskem v kraji je okrsek č. 1 ve Zlíně, kde je zaregistrováno 3 641 oprávněných voličů. Jsou mezi nimi i ti, kteří mají nahlášené trvalé bydliště na zlínské radnici. Naopak nejmenší volební okrsek (34 oprávněných voličů) mají v Hostějově na Kroměřížsku, nejmenší obci Zlínského kraje, kde aktuálně žije 40 obyvatel.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam