Volby do Sněmovny suverénně ovládlo ANO, vyhrálo i ve Zlínském kraji

Politika a ekonomika 21. 10. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

ZLÍNSKÝ KRAJ – Volby do Poslanecké sněmovny suverénně ovládlo hnutí ANO, které získalo 29,6 procenta hlasů. Druhá skončí ODS, kterou podpořilo 11,3 procenta voličů, a třetí ziskem 10,8 procenta Česká pirátská strana. Poslance bude mít zastoupeno devět stran a hnutí, což je nejvíce od vzniku samostatné České republiky. Ve Zlínském kraji ANO také dominovalo, vyhrálo s 28,8 procenta hlasů. Vyplývá to z údajů na serveru www.volby.cz.

Na čtvrté příčce v celé zemi skončilo s 10,6 procenta hlasů hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD), pátá KSČM se 7,8 procenta a až šestá ČSSD, kterou podpořilo jen 7,3 procenta hlasujících. Sedmí jsou lidovci s 5,8 procenta, osmá TOP 09 s 5,3 a devátí jsou před sečtením posledních několika okrsků Starostové a nezávislí (STAN) s 5,2 procenta hlasů. Volit přišlo 60,8 procenta oprávněných voličů.

Výsledky jsou triumfem vládního hnutí ANO, které ve Sněmovně výrazně posílilo. Osmnáctiprocentní rozdíl před druhou ODS je nejvyšší v historii Poslanecké sněmovny. Pro dosud nejsilnější vládní stranu ČSSD jsou výsledky debaklem. Pohoršil si i třetí koaliční partner lidovci a také komunisté. Volby jsou úspěchem SPD i Pirátů.

Skládání koalice přes výrazný úspěch nemusí být pro ANO jednoduché. Jeho předseda Andrej Babiš a místopředseda Jaroslav Faltýnek jsou totiž stíháni pro údajný dotační podvod v kauze Čapí hnízdo. Některé strany už řekly, že s obviněnými ve vládě být nechtějí. ODS vyloučila spolupráci s ANO i KSČM, Piráti s SPD, komunisty a kvůli trestnímu stíhání Babiše a Faltýnka i s ANO. S obviněnými nechce do vlády ani ČSSD a lidovci.

Ve Zlínském kraji skončila za ANO druhá SPD (12,9 procenta), třetí lidovci (11,4 procenta), čtvrtá ODS (9,8 procenta) a pátí Piráti s 8,4 procenta hlasů. KSČM stačilo sedm procent na šesté místo, ČSSD je sedmá ziskem 6,9 procenta a STAN osmí s 5,8 procenta hlasů. TOP 09 ve Zlínském kraji dostala jen 2,9 procenta hlasů, žádná z dalších stran nedostala ani dvě procenta hlasů. Volební účast v kraji dosáhla 62,1 procenta.

Volby do Poslanecké sněmovny ve Zlínském kraji v roce 2013 vyhrála ziskem 19,39 procenta hlasů ČSSD, která měla v regionu tři poslance. Stejný počet zastupoval ANO, které minule skončilo s 18,31 procenta hlasů druhé. Lidovci obdrželi 13,22 procenta a KSČM 12,90 procenta hlasů, obě strany měly v kraji dva zákonodárce. Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury dostal 10,17 procenta a TOP 09 9,21 procenta hlasů, což oběma stačilo na jeden poslanecký mandát. Přes pět procent se z dalších stran dostala už jen ODS, které ale 5,66 procenta hlasů na mandát v roce 2013 nestačilo.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam