Narozeniny oslaví zlínské divadlo bezplatnou komentovanou prohlídkou i edicí historických pohlednic

Ilustrační foto (Foto: Městské divadlo Zlín)Ilustrační foto (Foto: Městské divadlo Zlín)
Ilustrační foto (Foto: Městské divadlo Zlín)
Kultura 23. 10. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Městské divadlo Zlín oslaví 11. listopadu 50 let od svého vzniku. Lidé budou moci vyrazit na bezplatnou komentovanou prohlídku divadla, budou si moci pořídit speciální historické pohlednice nebo zajít na výpravnou výstavu, serveru Zlin.cz to uvedla mluvčí divadla Veronika Jurčová.

Přesně 11. listopadu roku 1967 odehráli herci na jevišti Velkého sálu nového Divadla pracujících v Gottwaldově první inscenaci. Šlo o hru Jiřího Mahena Janošík v titulní roli s Miroslavem Moravcem. Padesáté výročí letos divadelníci oslaví na den přesně mimořádným uvedením úspěšného zbojnického muzikálu Malované na skle. Janošíka vymění za Janíka a Miroslava Moravce za Tomáše Davida, který se s touto rolí dostal až do úzkých nominací na Cenu Thálie. Představení začíná v 19.00 hodin ve Velkém sále.

Osobní účast na oslavách 11. listopadu přislíbil i architekt budovy Miroslav Řepa, který v rámci komentované prohlídky provede po zajímavých zákoutích budovy. Prohlídka bude zdarma, začne ve 14.00 hodin a je nutná rezervace předem na mailu jurcova@divadlozlin.cz. Kapacita skupinky je omezená. Zájemci se mohou registrovat už nyní.

"Divadlo vydá i mimořádnou edici historických pohlednic, pokřtí knihu výtvarníka Josefa Ruszeláka a umělecké dílny divadla připravují na celý listopad do horního foyer také speciální výpravnou výstavu," dodala Jurčová.

Zajímavosti o budově MDZ:

  • 1957 – vyhlášena celostátní anonymní architektonická soutěž na krajské Divadlo pracujících v Gottwaldově pro 800 až 900 diváků. Počítalo se s náklady kolem 40 milionů korun.
  • 1958 – komise vybírá z 57 přihlášených návrhů. Nejvyšší ocenění získává dvojice architektů Karel Řepa se synem Miroslavem Řepou. Ti se spojují s místním Stavoprojektem Gottwaldov a vybírají si jako spolupracovníka architekta Františka Rozhona.
  • 1. května 1958 – symbolický první výkop na staveništi, v místech, kde historicky stával rodný domek Tomáše Bati.
  • 11. listopadu 1967- první představení v nové budově.
  • 6. prosince 2000 – budova MDZ včetně uměleckých děl venku i uvnitř prohlášena kulturní památkou

Náklady celkem 46 027 000,- Kč.
Obestavěný prostor 102 000 m2.
Původní kapacita 800 míst. Stávající kapacita Velkého sálu 687 míst.
Jeviště má rozměry 19x17,5 m, točna má průměr 13 m, výška nad provazištěm je 25 m.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam