Policie udělala chybu v datu narození, soud se po čtyřech letech musí opakovat

ZLÍN – Po více než čtyřech letech musí zlínský krajský soud znovu projednat případ nekalého obchodování s barevnými kovy. Devět lidí, šest Čechů, dva Ukrajinci a jeden Rus, při něm okradlo český stát o necelých 90 milionů korun. Osm z nich si již odpykává několikaleté tresty. O Ukrajinci Stanislavu Popovychovi však musí zlínský soud rozhodnout znovu, a to kvůli chybě policie.

Čtyřiačtyřicetiletý Ukrajinec Stanislav Popovych byl před čtyřmi lety zlínským krajským soudem potrestán pětiletou podmínkou, která mu měla skončit příští rok v únoru. Mimo to byl muž na deset let vyhoštěn z republiky. Ani jeden z uložených trestů ale od dnešního dne neplatí a případ se znovu vrací na začátek.

Za vším je totiž písařská chyba policie, která nesprávně uvedla datum narození Popovyche. Za celé roky si tohoto omylu nikdo nevšiml, ani žalobce a jednotlivé soudy, které se případem zabývaly. „Ničeho si nevšiml ani sám obžalovaný, který nic nenamítal a mlčky přihlížel celému procesu,“ uvedl soudce Radomír Koudela. Ten také dnes při projednávání povolil obnovu procesu, ale jen u Stanislava Popovyche. „Případ byl rozsáhlý nejenom škodou, ale zejména počtem obžalovaných, proto bude ve věci znovu nařízeno hlavní líčení, ale pouze u Stanislava Popovyche,“ vysvětlil ještě soudce.

Popovych je tak od dnešního dne opět svobodný a může se nyní kdykoliv vrátit na území České republiky a být zde do doby, dokud o něm znovu soud nerozhodne. Podle soudce Koudely ale bude rozsudek pravděpodobně stejný jako před čtyřmi lety, tentokrát již ale se správným datem narození obžalovaného. Ukrajinec se dnešního projednávání nezúčastnil a podle slov jeho obhájce Jana Žižlavského pravděpodobně nebude ani u dalšího přelíčení, které bylo nařízené na prosinec. „Požádáme však soud o zkrácení doby vyhoštění na polovinu, která stejně tak uplyne na počátku příštího roku,“ vysvětlil obhájce.

Popovych byl potrestaný za nekalé praktiky při obchodování s barevnými kovy, které se odehrály v letech 2010-2011. Organizovaná skupina převážela z jiných zemí EU kovový odpad. Ten posléze přes několik svých „nárazníkových“ společností mezi sebou prodávala s DPH. U těchto firem se však v řetězci pokaždé objevila společnost „ztraceného obchodníka“, která DPH státu neodvedla. Částku, kterou pachatelé potom ušetřili na daních, si mezi sebou rozdělili. Jednat se mělo o téměř 90 milionů korun.

Hlavou celé organizované skupiny byl Jan Švédík z Bruntálska. Toho už v minulosti zlínský soud odsoudil za podobnou trestnou činnost a figuroval i v kauze dnes již odsouzeného bývalého elitního policisty Mariana Hanáka.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x