Obyvatelé Chropyně odmítli v referendu těžbu štěrkopísku

Ilustrační foto (Foto: Facebook/Chropyně)Ilustrační foto (Foto: Facebook/Chropyně)
Ilustrační foto (Foto: Facebook/Chropyně)
Politika a ekonomika 23. 10. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

CHROPYNĚ – Obyvatelé Chropyně na Kroměřížsku nechtějí, aby soukromá společnost těžila v katastru města štěrkopísek. V referendu odmítli jeho těžbu v lokalitě Hejtman. Město podle výsledků musí změnit územní plán tak, aby těžbě zamezil. Hlasovalo 50,05 procenta oprávněných voličů, téměř 83 procent z nich se vyjádřilo proti těžbě. Vyplývá to z údajů na webu města.

Lidé odpovídali na otázku: "Souhlasíte s tím, aby město Chropyně ve své samostatné působnosti změnou územního plánu zamezilo těžbě štěrkopísku v lokalitě Hejtman?“ Proti těžbě hlasovalo 1648 voličů, pro jich bylo 305. Osmatřicet lidí se hlasování zdrželo. Celkem je v Chropyni 4072 oprávněných voličů.

Aby referendum bylo platné, musí se jej zúčastnit aspoň 35 procent voličů. Aby bylo závazné, musí pro rozhodnutí hlasovat nadpoloviční většina oprávněných osob, která ale zároveň tvoří nejméně 25 procent z celkového počtu voličů. V Chropyni proti těžbě hlasovalo zmíněných téměř 83 procent voličů, což je z celkového počtu asi 40,5 procenta.

Těžba štěrkopísku se v Chropyni diskutuje léta. Na svých pozemcích ho chce těžit společnost EKO Agrostav. Lidé, kteří s těžbou nesouhlasí, se obávají ohrožení přírody, nárůstu nákladní dopravy a s tím souvisejícího hluku a prašnosti. Nedaleko luk Hejtman se navíc nachází lokalita Záříčské louky, kterou loni Zlínský kraj vyhlásil přírodní památkou.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam