V Kroměříži si došlápnou na příliš rychlé řidiče

Foto: MěÚ KroměřížFoto: MěÚ Kroměříž
Foto: MěÚ Kroměříž
Co se děje 25. 10. 2017 | Autor: Irena Frolová

KROMĚŘÍŽ - Kroměřížští strážníci mají k dispozici nové zařízení na měření rychlosti, serveru Zlin.cz to sdělil mluvčí města Jan Vondrášek. Hodlají se tak ještě více než dosud zaměřit na šoféry s příliš těžkou nohou na plynu.

Zařízení přišlo na zhruba 353 tisíc korun. Strážníci byli již vyškoleni a nic tak nebrání nasazení přístroje v ulicích i v místních částech města. "Chceme, aby řidiči dodržovali povolenou rychlost. Slušných motoristů se měření nedotkne. Kdo ale předpisy porušuje, zaplatí za to," uvedl starosta Jaroslav Němec.

Přístroj váží 1,5 kilogramu a baterie v něm vydrží asi devět hodin. "Strážníci ho při měření mohou držet v ruce nebo mohou použít stativ. Zařízení zaznamená fotografii i videozáznam," popsal ředitel městské policie Libor Kubiš. Podle něj nebude cílem strážníků snaha vybrat co nejvíce peněz na pokutách, ale hlavně prevence.

"Měřit budeme zejména v ulicích u škol a na sídlištích, kde vzniká kvůli vysoké rychlosti vozidel největší nebezpečí zranění chodců. Zaměříme se ale také na vjezdy a výjezdy do města či na hlavní ulice, kde nám informativní měřiče rychlosti ukazují, že řidiči zde rychlost překračují. Někdy přitom velmi výrazně, když jezdí i rychlostí 120 či 130 kilometrů za hodinu," dodal Kubiš.

V Kroměříži dosud mohla měřit rychlost pouze státní policie. Město sice mělo vlastní zařízení na měření rychlosti, které je však letité. Náklady na jeho provoz a údržbu jsou vysoké, proto ho strážníci ke kontrole motoristů nepoužívají a nyní bude z majetku vyřazeno. Nové zařízení radnice koupila i kvůli tomu, že se množily stížnosti obyvatel na to, že některá auta jezdí ulicemi nebezpečně rychle.

Městská policie měřila v Kroměříži rychlost naposledy zhruba v polovině loňského roku. Loni rychlost překročilo 181 řidičů, v roce 2015 jich bylo 225 a v roce 2014 městská policie přistihla 400 motoristů, kteří nejeli předepsanou rychlostí.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam