Po kotlíkových dotacích se zaprášilo za tři a půl minuty

ZLÍNSKÝ KRAJ - Zlínský kraj spustil ve středu ráno elektronický příjem žádostí o kotlíkové dotace a za tři a půl minuty už bylo přijato dva tisíce žádostí. Tím se vyčerpala celková alokace určená pro tuto výzvu, tedy 155,340 milionu korun, serveru Zlin.cz to oznámil Jan Vandík z tiskového oddělení hejtmanství.

„Přesto však systém stále běží, další žádosti pořád nabíhají. Důvodem je, že si vytváříme tzv. zásobník žádostí, ze kterého budou moci být podpořeni náhradníci, pokud by původní žadatelé dotaci nakonec nevyužili,“ uvedl radní Zlínského kraje Jan Pijáček, zodpovědný za řízení dotačních programů.

Do středečního odpoledne systém přijal celkem 2 373 žádostí, z nichž však část byla duplicitních, neboť někteří žadatelé zaslali svoji žádost vícekrát. Mezi žadateli byl největší zájem o kotle na biomasu, na druhém místě pak o kondenzační plynové kotle.

„Již dopředu jsme předpokládali, že zájem o kotlíkové dotace bude tentokrát ještě vyšší, než tomu bylo na jaře, kdy proběhla druhá výzva prvního kola, a že se na to musíme dobře připravit. Systém jsme proto dimenzovali tak, aby zvládl odbavit velké množství přijatých žádostí v co nejkratším čase. Několikanásobně jsme zrychlili aplikaci pro přijímání žádostí a rovněž jsme zvýšili počet aplikačních serverů. Nepodcenili jsme ani možnost nenadálých situací, kdy máme pro případ výpadku internetového připojení zřízenou druhou záložní linku a rovněž druhé datové centrum. Celý systém pak ještě před ostrým startem prošel zátěžovým testováním,“ uvedl Ivo Skrášek, vedoucí oddělení informatiky Krajského úřadu Zlínského kraje.

Po odeslání elektronického formuláře mají žadatelé ještě 10 dní na to, aby svoji žádost dodali na krajský úřad v papírové podobě. Ty budou průběžně kontrolovány a vyhodnocovány. Pokud pracovníci úřadu zjistí nedostatky z hlediska formálních náležitostí, budou žadatelé postupně vyzýváni, aby své žádosti doplnili. O poskytnutí či neposkytnutí podpory by měla Rada Zlínského kraje rozhodovat v únoru nebo březnu příštího roku.

Oproti prvnímu kolu nebude možno s využitím dotace pořídit kotel výhradně na uhlí a kombinované kotle na uhlí a biomasu s ručním přikládáním. Došlo také ke snížení maximální výše dotace u některých podporovaných zdrojů tepla (u kotlů na biomasu s ručním přikládáním, plynových a kombinovaných kotlů). Na druhou stranu odpadla nutnost provést společně s výměnou zdroje tepla také opatření ke snížení energetické náročnosti podpořeného rodinného domu (tzv. mikroenergetické opatření).

Peníze na kotlíkové dotace poskytuje Evropská unie prostřednictvím Ministerstva životního prostředí. Vyhlášení další výzvy ve Zlínském kraji se plánuje na rok 2019, s předpokládanou finanční alokací 140 milionů korun.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x