Podvodníci po telefonu lákali peníze ze seniorek

ilustrační foto: foto Zlin.czilustrační foto: foto Zlin.cz
ilustrační foto: foto Zlin.cz
Hasiči a policie 27. 10. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ – Policie ve Zlínském kraji prověřuje několik případů, ve kterých podvodníci po telefonu lákali peníze od seniorek. Představili se jako členové rodiny, pro peníze si ale nakonec nepřišli, řekla serveru Zlin.cz mluvčí policie Milena Šabatová.

Případy se staly v posledních dnech ve Zlíně, na Uherskohradišťsku i Kroměřížsku. Podvodník vždy zavolal a vydával se za člena rodiny, který požaduje peníze. „Ženy si však informace ověřily u příbuzný,“ informovala Šabatová.

Dvaaosmdesátileté ženě z Nedakonic na Uherskohradišťsku zavolal na pevnou linku neznámý muž, který se vydával za jejího vnuka. „Řekl, že má problém a potřebuje nutně něco zaplatit. Požadoval po ní 300 tisíc korun. Žena odpověděla, že tolik peněz nemá a že mu může půjčit nanejvýš 2000 korun. Nato muž řekl, že se zastaví za dvě hodiny,“ uvedla Šabatová. Nikdo ale nepřišel.

S podobným telefonátem se potýkala i sedmaosmdesátiletá žena z Uherského Hradiště. „Muž se představil jako její syn. Taky jí řekl, že má problém a potřebuje peníze. Žena mu odpověděla, že má úspory na opravu fasády. Poté muž předal telefon údajnému notáři, který po ženě vyzvídal, v jakých bankovkách má peníze. Hovor nakonec ukončil s tím, že ještě zavolá,“ řekla Šabatová.

Podle ní ale žena zavolala synovi z mobilního telefonu a ten o ničem nevěděl. „V ten moment jí zavolal na pevnou linku podvodník. Žena mu řekla, že má syna na telefonu. Cizí muž se zalekl a hovor ukončil,“ doplnila.

Podvodník zavolal i další dvaaosmdesátileté ženě z Uherského Hradiště. „Představil se jí jako její vnuk. Scénář byl obdobný jako v předchozích případech. Tentokrát si rovnou řekl o částku 480 tisíc korun. Odpověděla mu, že tolik peněz nemá, ale přesto mu nějakou částku slíbila půjčit. Podvodník opět slíbil, že se zastaví za dvě hodiny,“ řekla Šabatová. Opět nikdo nepřišel.

Ve stejné situaci se ocitlo i několik seniorek ze Zlína a z Kroměřížska. Muž po nich vyžadoval peníze pod stejnou legendou. „Ani jednu ženu, se kterou podvodník telefonoval, však nikdo nenavštívil,“ informovala mluvčí. Není tak jasné, zda šlo podvodníkům o to, aby z někoho vylákali peníze, nebo se jen chtěli přesvědčit o tom, kolik konkrétní lidé mají doma peněz.

Případem se intenzivně zabývají uherskohradišťští kriminalisté. „Upozorňujeme všechny, aby byli velmi obezřetní. Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k  penězům. Doporučujeme proto v podobných případech nikomu nevydávat žádné peníze a veškeré informace si řádně ověřit,“ zdůraznila Šabatová s tím, že lidé by měli volat linku 158, pokud se ocitnou ve stejné situaci.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam