Jízdní řád 2018 sjednotí jména některých vlaků, vznikne také Slovácký expres

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 31. 10. 2017 | Autor: Frolová Irena

ZLÍNSKÝ KRAJ - Od prosince dostanou vlaky Českých drah na vybraných linkách jednotné názvy. V novém jízdním řádu se tak objeví mimo jiné i Slovácký expres, který bude křižovat Zlínský kraj, informoval server Zlin.cz mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Zákazníci takto označené dálkové spoje snáze najdou v jízdním řádu i při nástupu na nádražích a navíc se mohou spolehnout na to, že v nich bude jednotná a dopravcem garantovaná kvalita služeb.

"Každodenní zkušenosti z provozu ukazují, že lidé při hodinovém nebo dvouhodinovém intervalu vlaků už spoje příliš neodlišují podle konkrétního názvu, jako tomu bylo v minulosti. Spíše se řídí směrem své cesty a časem odjezdu. Proto jsme si letos vyzkoušeli marketingové označení některých linek jednotným názvem pro více spojů a osvědčilo se to. Cestujícím to usnadnilo orientaci s vyhledáním spojení a zároveň se naučili, že v dané skupině takto pojmenovaných spojů jim nabízíme určitou úroveň služeb. Proto jsme se rozhodli tento koncept dále prohloubit," vysvětlil smysl změn Michal Štěpán, člen představenstva Českých drah odpovědný za osobní dopravu.

Již vyzkoušený název Slovácký expres ponesou spoje linky R 18 z Prahy na Slovácko do oblasti Uherského Hradiště, Uherského Brodu, Luhačovic a Veselí nad Moravou. Tento společný název nahradí například dosavadní pojmenování vlaků Šohaj, Hradišťan, Bouzov nebo Galán.

"V novém konceptu nicméně počítáme se zachováním některých zcela výjimečných názvů vlaků, které mají skutečně velkou tradici, nebo nějakým způsobem z linky vybočují. Příkladem je Metropolitan Slovenská strela, spojení s více než  osmdesátiletou tradicí, nebo Hungaria, která spojuje Berlín, Prahu a Budapešť už od roku 1960 a jako jediný spoj mezi Budapeští a Prahou je provozovaný maďarskou soupravou a pokračuje dál do Berlína a Hamburku," upozornil Michal Štěpán z vedení Českých drah.

V jízdním řádu Českých drah pro rok 2018 bude pojmenováno přibližně 370 dálkových spojů skoro 150 různými jmény.

Slovácký expres je rychlé denní spojení Prahy, Pardubic, Olomouce, Slovácka a dalších míst v kategorii rychlík vyšší kvality s modernizovanými vozy odpovídajícími svým komfortem expresům a vlakům EuroCity / InterCity. Linka obsahuje 8 párů vlaků v základním dvouhodinovém intervalu, které jedou především mezi Prahou a Luhačovicemi, některé spoje jedou také do Veselí nad Moravou nebo Starého Města u Uherského Hradiště.

Doba jízdy z Prahy do Přerova bude od dvou hodin 46 minut, do Luhačovic čtyři hodiny 20 minut a do Veselí nad Moravou tři hodiny 49 minut. Cena jízdného z Prahy do Přerova je od 199 korun, do Luhačovic od 249 korun a do Veselí nad Moravou od 344 korun.

Vlaky nabízejí velkoprostorové a oddílové vozy 1. a 2. třídy, elektronický informační systém, elektronický rezervační systém ve vybraných vozech, elektrické zásuvky 230 V pro napájení drobné elektroniky jako jsou mobilní telefony nebo notebooky, oddíly pro cestující s dětmi, přepravu jízdních kol na základě povinné rezervace, roznášku občerstvení službou ČD Minibar ve vyhlášených úsecích a bezplatný denní tisk pro cestující v první třídě.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam