Aerial Hoop: Létat v kruhu může každý

Foto: archiv Marianna Bartusková a Josef NankoFoto: archiv Marianna Bartusková a Josef Nanko
Foto: archiv Marianna Bartusková a Josef Nanko
Čtení ke kávě 1. 11. 2017 | Zdroj: Šárka Šarmanová

ZLÍN - Mnozí lidé ještě tento druh sportu vůbec neznají anebo jej třeba zahlédli v televizní reklamě na jednu nejmenovanou značku šamponu. A vlastně i tímto způsobem se Aerial Hoop dostal do podvědomí řady dívek, které chodí ve Zlíně sportovat k lektorce Marianně Bartuskové, laicky řečeno cvičit v kruhu. „Je to skutečně tak. Pár dívek ke mně přišlo s tím, že to viděly v reklamě a chtějí to také zkusit,“ směje se třiatřicetiletá Marianna.

A ty jsi na něj poprvé narazila kde?

Bylo to asi před čtyřmi lety během zkoušek CESPAS na pole dance (cvičení na tyči pozn. red.), kterému se také věnuji. Tam jsem si poprvé ohmatala kruh a nadchlo mě to natolik, že jsem se později Aerial Hoop začala aktivně věnovat. Pro mě to bylo úplně něco jiného. Do té doby jsem to viděla maximálně tak v cirkuse.

Původ tohoto sportu je tedy v cirkusu?

Ano, jeho počátek bychom mohli hledat v čínském cirkusu. Postupem času se z toho vyvinul nový sport, který se postupně rozšiřuje i do fitness center. Jde víceméně o nový trend, který si ale získává stále větší oblibu.

Co vlastně znamená Aerial Hoop?

Laicky řečeno je to cvičení na obruči, která je zavěšená ve vzduchu. Spojují se zde prvky gymnastiky, tance a akrobacie.

Když se tak na to dívám, vypadá to dost náročně. A spousta žen si určitě myslí, že jsou na to příliš staré nebo že nejsou lehká jako pírka. Jaká je pravda?

Věk ani váha zde nehraje absolutně žádnou roli. Důležitá je síla, převážně rukou. Takže Aerial Hoop může zvládnout prakticky kdokoliv i ženy, co v životě nesportovaly. Trénujeme dokonce děti od šesti let kluky i holky. A z vlastní zkušenosti můžu říct, že spousta žen samy sebe překvapí tím, co jsou schopny zvládnout už během první hodiny. I mně kolikrát doslova vyrazí dech, že pak na ně hledím s úžasem a s otevřenou pusou.

Bolí to?

(úsměv). Bohužel, nic není zadarmo, ani tento druh sportu. Takže ze začátku to trochu bolí. Ale na druhou stranu toto cvičení nádherně formuje tělo a buduje sílu či flexibilitu. Velmi často pak po lekci poznáte, že máte svaly, o kterých jste ani netušili, že vůbec jsou (smích).

Napadá mě, jestli je toto cvičení vhodné i pro ženy, které mají strach z výšek?

Představ si, že tu mám několik klientek, které ke mně s tímto problémem přišly. Začala jsem s nimi cvičit prakticky u země a postupem času jim obruč zvyšovala. A dnes už bez problémů cvičí i dva metry nad zemí. Já říkám, že zbavit se strachu z výšek u Aerial Hoop nelze úplně, ale při té námaze si člověk ani nestačí uvědomit, jak je vysoko zavěšený. Někomu zase dělá problémy to, že se obruč neustále hýbe. Ale i na to se dá zvyknout.

Jakou má podle tebe Aerial Hoop budoucnost? Myslíš, že je schopný proniknou například na olympiádu jako se tomu daří už i pole dance?

Podle mě je to sport budoucnosti pro ženy, které mají rády estetično a které se rády učí něco nového a netradičního. Takže tomu rozhodně dávám naději.

Fotogalerie

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam