Památky ve Zlínském kraji letos navštívilo méně lidí než loni

Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži (Foto: Zlin.cz)Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži (Foto: Zlin.cz)
Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 1. 11. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ - I když se na řadě památek ve Zlínském kraji uskuteční do konce roku ještě několik vánočních akcí, oficiálně byla návštěvnická sezona na hradech a zámcích ukončena. Letos byla oproti loňskému roku návštěvnost o desítky tisíc turistů nižší, server Zlin.cz o tom informovala mluvčí Národního památkového ústavu v Kroměříži Dagmar Šnajdarová.

Celkem navštívilo památky v době od 1. ledna do 29. října (hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži, zámek Vizovice) ve správě Národního památkového ústavu v Kroměříži 373 515 lidí, což je 32 074 méně než v minulé sezoně. "I letos jsme však zaznamenali větší počet domácích turistů, takže trend, kdy klesá zájem o zahraniční dovolené, stále trvá," doplnila Šnajdarová. Propad návštěvnosti zaznamenaly všechny památky vyjma buchlovického zámku, kde letos přišlo o 351 lidí více než loni.

Mezi již klasická lákadla pro návštěvníky hradu Buchlova patřily Velikonoce na hradě s jarním aranžmá květin a kraslic na prohlídkové trase, Noční prohlídky s černou paní, kovářské sympozium Buchlovské kování či program Co vonělo z renesanční kuchyně s ochutnávkou jídel na speciálním prohlídkovém okruhu zaměřeném na stolování. Nejvíce navštěvovaným okruhem zůstal i v letošním roce Buchlov v proměnách času, jedná se o exkluzivní okruh celým hradem včetně výstupu na věž. Následovaly okruhy Procházka starým hradem, Muzeum hrabat Berchtoldů a Dětský okruh. "V letošní sezoně jsme na Buchlově zaznamenali asi o 20 % větší nárůst návštěvníků ze Slovenska a došlo k výraznému snížení počtu prodaných vstupenek v rámci sníženého vstupného – asi o 18 %. Naopak u rodinného vstupného jsme zaznamenali nárůst o 30 % oproti roku 2016," doplnil kastelán buchlovského hradu Rostislav Jošek.

Na zámku v Buchlovicích se návštěvníci i letos dočkali tradičních květinových výstav – v dubnu to byla výstava tulipánů, v červenci výstava růží a  v říjnu skončila výstava chryzantém – Chryzantéma nostalgická, která se trochu netradičně věnovala prezentaci smutečních květinových aranžmá. "Oproti loňskému roku jsme na Buchlovicích zaznamenali menší nárůst návštěvníků a i zde se citelně zvedla návštěvnost občanů ze Slovenska, v některé dny tvořili Slováci až 70 % návštěvníků. Stoupl i počet turistů z rusky mluvících zemí a návštěvníků z Polska. Velký zájem byl zaznamenán o nové výstavy – Rodina Leopolda II. Berchtolda na cestách a Výstavu historických tříkolek," konstatovala kastelánka buchlovického zámku  Ivana Šupková.

Skladba návštěvníků Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži zůstala v letošní sezoně více méně stejná – převažují individuální turisté (domácí i zahraniční) oproti organizovaným výpravám. "Lehce stoupl podíl rodin s dětmi (prarodiče s vnoučaty) a ze zahraničních turistů navštívili zámek především Slováci a Poláci. Novinkou byli letos korejští turisté," sdělil kastelán kroměřížského zámku Martin Krčma. Velký úspěch měl Víkend otevřených zahrad (asi 5 000 návštěvníků).  Úspěšné byly i prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi  Sen biskupa Karla (prohlídka zámku se zapůjčeným tabletem) a Atelier Tizian (výtvarná díla v zámecké obrazárně).

Vizovický zámek letos zaznamenal úbytek návštěvníků. "V číslech zjevný propad byl způsoben z velké části tím, že letošní doplňkové výstavy nebyly zpoplatněny a tudíž nedošlo k evidenci návštěvnosti výstav. I zde je mezi návštěvníky evidentní nárůst zájmu ze Slovenska, a to jak v jednotlivcích, tak v zájezdových skupinách," dodala kastelánka zámku Jana Pluhařová. K nejvíce navštěvovaným akcím patřily Velikonoce, kostýmované prohlídky u příležitosti Dne dětí a pokračování cyklu kostýmovaných prohlídek na téma života a povinnosti sloužících – Panská služba, žádný med. V závěru roku budou otevřeny výstavní prostory s výstavou Cesta do Betléma – Dárek pro Ježíška a tradiční Betlémy v zámecké kapli. Termíny vánočních akcí budou upřesněny v průběhu listopadu.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam