Zvířata ve zlínské zoo přestála vichřici bez zranění, některá ale měla namále

Amazonie (Foto: Archiv ZOO Zlín)Amazonie (Foto: Archiv ZOO Zlín)
Amazonie (Foto: Archiv ZOO Zlín)
Co se děje 1. 11. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Kvůli nedělní vichřici byla zlínská zoo jeden den uzavřena, zahrada už ale opět otevřela své brány. Jak serveru Zlin.cz sdělila mluvčí Zoo Zlín Romana Bujáčková, zvířata naštěstí neutrpěla vlivem silného větru žádné zranění, i tak ale vichřice napáchala nemalé škody.

Materiální škody podle dosavadních zjištění budou středně vysoké. "Vichřice způsobila pád 15 stromů v areálu zoo, především v dolní části. Naše rozhodnutí uzavřít zoo tak bylo opravdu správné," uvedl ředitel Roman Horský. "Sledovali jsme předpověď počasí a přijali určitá preventivní opatření. Nebezpečná zvířata zůstala v neděli ve vnitřních ubikacích, ta zbývající jsme zavírali během nedělního dopoledne. Týkalo se to například vzácných jeřábů laločnatých. A právě na jejich voliéru v odpoledních hodinách spadl vzrostlý smrk. Díky všem opatřením však nedošlo k žádnému poranění nebo dokonce k úhynu zvířat," dodal ředitel Horský.

Popadané stromy způsobily škodu především na oplocení areálu zoo a některých expozic. "Ačkoliv předpověď byla opravdu hrozivá, škody nebudou tak vysoké, jak jsme se původně obávali. Určitě za to vděčíme i pravidelným kontrolám zdravotního stavu stromů. Na základě odborných posudků jsme během uplynulých čtyř týdnů pokáceli 15 problematických stromů, dalších 25 ještě do konce roku odstraníme," upřesnil Roman Horský. Preventivní posouzení zdravotního stavu stromů se v zahradě koná několikrát v průběhu roku. Vichřice však vyvrátila i zcela zdravé stromy. "Popadané dřeviny poškodily plot kolem areálu zoo, voliéru jeřábů v chovatelském zázemí a hrazení u několika expozic. Ve výběhu tygrů vyvrácený strom poničil oplocení a zůstal na něm ležet, tygřici jsme tak nechali ve vnitřní ubikaci. V současné době intenzivně pracujeme na úklidu popadaných stromů a také na potřebných opravách. Pro návštěvníky to však neznamená žádné omezení a areál zahrady je celý přístupný," doplnil Roman Horský.

Fotogalerie

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam