O natáčení ve Zlíně už projevili zájem také zahraniční filmaři

ZLÍN - Více než 80 filmařů se zúčastnilo workshopů, které byly věnované regionální podpoře filmového průmyslu. Serveru Zlin.cz to sdělila Magdaléna Hladká, výkonná ředitelka filmové kanceláře Zlín Film Office.

Série workshopů se konala ve Zlíně a v Praze a pro zájemce je připravila filmová kancelář Zlín Film Office v úzké spolupráci s městem Zlínem a Zlínským krajem. Cílem setkání bylo představit filmovým odborníkům nové možnosti podpory při natáčení v regionu.

Zlínský kraj otevřel letos v září dotační program s rozpočtem 10 milionů korun na podporu audiovizuální tvorby. Město Zlín založilo o několik měsíců dříve filmový fond. V regionu působí filmová kancelář, největší produkční studio na Moravě i filmové laboratoře, které se řadí mezi jedny z největších v Evropě. S těmito a dalšími možnostmi Zlínského kraje se začínající i renomovaní filmaři mohli souhrnně seznámit v rámci workshopů pořádaných místní filmovou kanceláří.

„V naší produkci aktuálně vyvíjíme několik filmových projektů, které bychom rádi realizovali také ve Zlíně. Region už díky filmovému festivalu pro děti a mládež celkem známe, ale řešení produkčních záležitostí jako třeba seznámení se s technickým zázemím nebo s možnostmi finanční podpory, bylo teprve před námi. Takže workshop nám přišel víc než vhod,“ řekl například producent Pavel Berčík z pražské společnosti Evolution Films, která stojí za filmy jako Okresní přebor nebo Díra u Hanušovic.

Workshopy pro filmové odborníky jsou jedním z mnoha kroků, kterými se filmová kancelář snaží na Zlínský kraj upozorňovat. „K pořádání těchto setkání nás motivovalo především velké množství dotazů, které vyvolal vznik krajského dotačního programu a filmového fondu města Zlína. Filmaři se na kancelář můžou samozřejmě i dál kdykoliv obracet,“ doplnila Magdaléna Hladká.

Nové iniciativy ve Zlínském kraji si všimli i v zahraniční. Před několika dny o ní zveřejnil článek specializovaný magazín pro filmaře FNE daily. „Nejbližším potenciálním zahraničním projektem, který by se u nás mohl realizovat, je film australského režiséra Andrew Lancastera, kterého jsme zlínskými ateliéry provázeli začátkem října. Rozhoduje se ale mezi více lokacemi. Nechci proto předbíhat,“ doplnila Magdaléna Hladká.

Hlavním důvodem posílení podpory filmařů v kraji je přilákání větších štábů. Jejich pobyt v regionu má napomoci znovuvybudování chybějící infrastruktury. Není-li brán v úvahu Státní fond kinematografie, Zlínský kraj nabízí filmařům aktuálně největší finanční podporu ze všech regionů v republice.

„Pobídky jsou koncipovány jako návratné investice, takže peníze, které filmaři dostanou, ve výsledku ve Zlínském kraji zůstanou. Navíc ale vytvoří přidanou hodnotu ve formě podpory tradičních řemesel, poskytnutí praxe místním studentům filmových oborů, zviditelnění regionu a tak dále,“ uzavřel Jindřich Motýl, předseda Regionálního filmového fondu – neziskové organizace, která založila filmovou kancelář Zlín Film Office a která patří mezi hlavní iniciátory vzniku krajské dotační podpory pro audiovizuální tvorbu.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x