Studenti, kteří excelovali na rychlopísařském mistrovství světa, se na kraji dočkali osobního poděkování

Foto: Jiří BalátFoto: Jiří Balát
Foto: Jiří Balát
Co se děje 2. 11. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ - Krajský radní pro školství Petr Gazdík osobně poblahopřál středoškolákům ze Zlínského kraje, kteří excelovali na Mistrovství světa v záznamu a zpracování textů. Z mistrovství v Berlíně přivezli mladí rychlopísaři ze Zlínského kraje celkem 19 medailí, celá česká výprava se pak pyšní 41 medailemi, serveru Zlin.cz to uvedla mluvčí krajského úřadu Renata Janečková.

Výpravu ze Zlínského kraje tvořili studenti z Obchodní akademie a VOŠ Valašské Meziříčí, Gymnázia z Rožnova pod Radhoštěm a Gymnázia Zlín – Lesní čtvrť. Gazdík poděkoval nejen jim, ale také učitelům i ředitelům škol, kteří své žáky podporují v rozvíjení této dovednosti. Světového mistrovství se v Berlíně zúčastnilo asi 500 lidí z 30 zemí světa.

"Velmi si vážím tak skvělé reprezentace Zlínského kraje a gratuluji vám k úspěchu. Je mi jasné, že je za tím tvrdá práce," řekl studentům radní Petr Gazdík, který také pozval studenty s jejich doprovodem na prohlídku Baťova mrakodrapu.

To, že na sobě žáci musí usilovně pracovat, potvrdil ředitel Obchodní akademie a VOŠ Valašské Meziříčí Aleš Kubíček, který současně poděkoval Zlínskému kraji za to, že finančně podpořil účast výpravy ze Zlínského kraje na světové soutěži. "Naše škola už má v tomto oboru tradici a od 90. let se zúčastňujeme světových šampionátů. Je to o lidech, kteří se žákům věnují a posouvají je dál," konstatoval Aleš Kubíček. "U nás je výuka záznamu a zpracování textů povinná, ale některé školy tento předmět vyučují formou kroužků. Pro soutěž je ale každopádně potřeba intenzivně trénovat. Nejde jen o psaní na rychlost. Soutěží se celkem v osmi disciplínách včetně cizojazyčného záznamu nebo například v psaní pomocí zkratek. Vždy je podmínkou nejen manuální zručnost, ale i vysoká čtenářská gramotnost a celkový intelektuální rozvoj," vysvětlil Aleš Kubíček. A jak dodal, tato dovednost je velkým benefitem při studiu (pro záznam přednášek), ale také při hledání zaměstnání, protože se uplatňuje v řadě oborů.

Za Zlínský kraj se zúčastnili Jonáš Vala a Johana Valová z Gymnázia Rožnov pod Radhoštěm, Anna Mičková z Gymnázia Zlín – Lesní čtvrť, Karin Imbergerová, Michal Rak, Zuzana Reichlová a Lenka Vašenková z Obchodní akademie a VOŠ Valašské Meziříčí a také bývalí žáci této školy Karolína Foukalová a Tomáš Křenek. Nejúspěšnějším soutěžícím celého šampionátu s historicky nejvyšším počtem získaných medailí se stal Jonáš Vala, který vybojoval osm zlatých a jednu bronzovou medaili v kategorii žák. V disciplíně opis 30 minut dokázal psát rychlostí přes 600 čistých úhozů za minutu.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam