Kraj sníží počet lůžek domova v Kunovicích, část lidí přejde do chráněného bydlení

Foto: Zlínský krajFoto: Zlínský kraj
Foto: Zlínský kraj
Co se děje 3. 11. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ – Zlínský kraj chce v příštích letech snížit počet lůžek v Domově pro osoby se zdravotním postižením v Kunovicích Na Bělince z 61 na 39. Celkem 22 klientů by mělo přejít do chráněného bydlení nebo podobných služeb komunitního typu, které jsou pro ně vhodnější, řekla serveru Zlin.cz mluvčí kraje Renata Janečková.

Domov je začleněný do krajské příspěvkové organizace Sociální služby Uherské Hradiště. „Služba chráněného bydlení se osvědčuje u lidí, kteří nejsou plně odkázáni na zdravotní péči, ale na druhou stranu nejsou ani natolik soběstační, aby mohli žít a fungovat zcela samostatně ve vlastních bytech. Tato forma bydlení rozvíjí jejich schopnosti a přispívá k jejich důstojnosti a spokojenosti,“ uvedla krajská radní zodpovědná za sociální věci Michaela Blahová.

První tři klientky by měly odejít do chráněného bydlení do půli roku 2019. Z toho dvě mají jít do chráněného bydlení v Luhačovicích a jedna do připravovaného chráněného bydlení v Boršicích. Další dva klienti přejdou do jiných služeb podobného typu, pro čtyři jiné klienty se hledá vhodný byt nebo rodinný dům pro chráněné bydlení na Uherskohradišťsku. „V další etapě, která skončí k 31. prosinci 2019, se dalších 13 klientů se střední mírou podpory připraví na přechod do služeb chráněného bydlení a současně se budou hledat vhodné prostory pro poskytování této služby,“ doplnila Janečková.

Kraj se snaží o přechod klientů v rámci projektu na transformaci pobytových služeb pro osoby se zdravotním postižením. Týká se to celkem 11 domovů pro osoby se zdravotním postižením, z nichž jeden je v Kunovicích. Má vzniknou 60 nových lůžek služby chráněné bydlení. „Součástí projektu je také vzdělávání pracovníků v zařízeních, kteří se na změně poskytování služeb budou podílet,“ dodala mluvčí.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam