Ženy naletěly slibům a řečičkám podvodníka. Vymámil na nich statisíce

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 2. 11. 2017 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN – Na hezké řečičky i neustálé sliby naletělo pět žen ze Zlína zkušenému podvodníkovi Ivanu Martonimu. Ten na nich vymámil více než tři sta tisíc korun. Ani jedna z žen už pak své peníze nikdy nedostala zpět. Martoni za toto své „podnikání“ dostal od soudu souhrnný čtyřletý trest, který mu dnes potvrdil i zlínský krajský soud. Toho se ale dnes muž nezúčastnil.

Jednačtyřicetiletého Ivana Martoniho budou některé dámy ze Zlína zřejmě ještě hodně dlouho proklínat a zřejmě si i přejí, aby ho vůbec nikdy nepoznaly. Tento muž je totiž obral o nemalé částky. Naletěly mu totiž na jeho řeči, výmluvy a sliby. Například na šestašedesátileté ženě vymámil celkem 276 tisíc korun. „Pod smyšlenou historkou, že potřebuje finanční hotovost na nákup stavebního materiálu, mu poškozená žena nejprve poskytla částku 136 tisíc a později dalších 139 tisíc. Muž se vždy zavázal peníze vrátit, což potvrdil i svým podpisem na směnce. Ale ve sjednaném termínu ani později už nikdy hotovost nevrátil,“ popsal mluvčí zlínského okresního soudu David Kolumber.

Martoni pak postupem času vylákal desítky tisíc korun i od dalších žen. Jeho historky byly prakticky stejné. Buď potřeboval peníze na zaplacení škody po autonehodě svého syna, nebo na nákup barev či na zaplacení nábytku, který mu najednou nečekaně firma přivezla.

Vypůjčené částky mu ale zřejmě na jeho živobytí nestačily. Po měsíční známosti se nastěhoval k jedné ženě, které vzápětí doslova vybílil celý byt. A aby toho nebylo málo, tak vykradl byty i jejím sousedům. Krádeže a podvody byly Martoniho prakticky jediným zdrojem obživy. Muž nikdy dlouho nepracoval a na kontě má i několik exekucí. V jeho rejstříku trestů je celkem jednadvacet záznamů a ve vězení je prakticky jako doma. A tam je v současné době i nyní, a to ještě za jiný svůj prohřešek.

A zlínský okresní soud jej v srpnu poslal za podvody a krádeže ještě na další čtyři roky do chládku. Tento trest mu dnes potvrdil i krajský soud. Přestože se jeho obhájkyně snažila o zmírnění trestu, senát tento návrh zamítl. „S ohledem na jeho trestní minulost i na rozsah trestné činnosti není důvod mu uložit mírnější trest,“ vysvětlil soudce Ivan Holík. Martonimu sice soud uložil, aby ženám vypůjčené peníze vrátil, otázkou ale je, zda má vůbec z čeho.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam