Dvanáctičlenný gang výrobců pervitinu stanul u soudu

Co se děje 6. 11. 2017 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN – Vařili pervitin ve velkém. Dokázali zásobit nejenom celý Zlínský a Jihomoravský kraj, ale také i Slovensko či Rakousko. Během necelého roku měli uvařit čtyři kilogramy drogy za téměř čtyři miliony korun. Tato dvanáctičlenná skupinka ze Slovácka dnes stanula u zlínského krajského soudu. Hlavním organizátorům hrozí až dvanáctiletý pobyt za mřížemi.

U zlínského krajského soudu bylo dnes skutečně živo. Jednání se totiž muselo konat v největší soudní síni, kam se vešlo dvanáct obžalovaných a jejich dvanáct obhájců. Deset mužů a dvě ženy ve věku od 25 do 49 let čelí žalobě, že od konce roku 2015 až do začátku léta 2016 vyráběli ve velkém pervitin a ten následně putoval prakticky na celou Moravu i do zahraničí.

Někteří členové gangu měli úlohu tzv. vařičů, další obstarávali léky v Polsku a ostatní pervitin distribuovali dál mezi uživatele. Hlavou celé skupiny měl být Aleš Fornůsek. Pervitin si objednal od Miroslava Polácha, který hraje v této kauze spolupracujícího obviněného. „S Fornůskem jsme se potkali na podzim 2015 a domluvili jsme se, že budeme vařit. Souhlasil jsem, a tak to začalo. Fornůsek vždy zadal množství, které se mělo vyrobit,“ vypovídal Polách. Pervitin ho prý naučila vařit jeho známá a pak už to zkoušel sám. Za půl roku se mu podařilo uvařit zhruba čtyři kilogramy drogy. S jeho výrobou a se sháněním léků mu pak měl podle obžaloby pomáhat taxikář Petr Franc a jeho žena Jana, kteří jezdili do Polska pro léky.

Fornůsek společně s dalším obžalovaným, Vítem Kohutičem, jezdili pro pervitin k Poláchovi několikrát do týdne. „Denně jsem si od něho bral tak třicet gramů. Ze začátku mu to nešlo vůbec, ale později se naučil vařit a pak nestíhal vyrábět. Polách a Franc byli prodávající, já a ostatní kupující,“ vysvětloval u soudu devětatřicetiletý Fornůsek, otec čtyř dětí.

Sám byl podle svých slov těžce závislý nejenom na pervitinu, ale i na hracích automatech. „Devětadevadesát procent zisku skončilo v automatech. Kdo nebyl nikdy závislý, neví jaké to je. Všichni, co tu dnes sedí, kromě asi dvou lidí, byli závislí na pervitinu. Dělali jsme to hlavně pro sebe ne pro obohacení,“ konstatoval muž.

Celá skupina prý fungovala jako jedna firma. „Dbal jsem na to, jako dobrý obchodník, aby vše fungovalo,“ dodal Fornůsek. Kromě drog prakticky obchodoval naprosto se vším a jeho vášní byly i zbraně. I ty u něj při zatýkání policie našla. „Nikdy jsem však ani z jedné nevystřelil,“ zapřísahal se muž.

Fornůsek u soudu nestojí poprvé. Je už šestkrát trestaný a v současné době je ve vazební věznici. Společně s ním je tam i další z obžalovaných, Jozef Krátký. Ostatní, a to Petr a Jan Francovi, Vít Kohutič, Adam Zálešák, Lucie Raschmannová, Milan Petrovič, Petr Dědek, Zdeněk Psatras, Miroslav Hycl a Miroslav Polách, jsou na svobodě.

Soudní jednání pokračuje i další dny.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam