Nová vánoční výzdoba ve Zlíně bude spolehlivější a bezpečnější

Foto: MěÚ ZlínFoto: MěÚ Zlín
Foto: MěÚ Zlín
Co se děje 7. 11. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Celkem 180 vánočních prvků ozdobí již brzy město Zlín, z toho 120 jich bude zcela nových. Objevovat se bude sedm různých motivů, jenž bude propojovat téma hvězdy, serveru Zlin.cz to řekl mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Instalace začne 15. listopadu, slavnostní rozsvícení je naplánované na 27. listopadu. "Původní světelné prvky dosloužily, jejich oprava by byla neekonomická. Proto jsme přikročili k pořízení nové vánoční výzdoby. Zohledněna byla samozřejmě také estetická kritéria," uvedl radní Josef Novák, do jehož kompetence vánoční osvětlení patří. Moderní LED technologie si tak našly cestu i do velmi tradiční oblasti. "Vedle působivějších světelných efektů zaručují LED diody vyšší spolehlivost i bezpečnost a také nižší energetickou náročnost," doplnil Josef Novák.

Do vánoční výzdoby, která odpovídá vysokému standardu městského designu, investovalo město téměř dva miliony korun. "Díky spolupráci se společností Technické služby nebude rozpočet města zatížen více než v předcházejících letech," zdůraznil náměstek primátora Patrik Kamas, odpovědný za Technické služby.

Na zajištění vánoční výzdoby vynaloží město letos asi 900 tisíc korun. V těchto nákladech je zahrnuto komplexní zajištění světelných prvků včetně instalace, provozu i případného servisu a demontáže. Spotřeba elektrické energie se na celkových nákladech podílí částkou asi 30 tisíc korun.

Finišují také přípravy na předvánoční program na náměstí Míru. Bude opět koncipován tak, aby si v něm to své našli všichni – od rodin s malými dětmi až po seniory. "Lze také prozradit, že bude v průběhu vánočního programu kolem 100 stánků. Novinkou bude takzvaná Vánoční ulička, která začne od restaurace McDonalds a povede až k zastávce MHD," doplnil mluvčí magistrátu.

Definitivní podoba kulturního programu se ještě dolaďuje, nicméně mezi hosty by měli být například zpěvák Michal Hrůza, bavič Josef Náhlovský nebo slovenský písničkář Petr Juhas. Ke koupi budou znovu speciální jarmarkové hrníčky. "Lidé mohli na Facebooku města hlasovat o tom, zda chtějí pít na jarmarku z takzvaných nick - nack kelímků, což jsou recyklovatelné plastové kelímky na opakované použití, nebo keramického hrnečku v designu typického plecháčku. Obě možnosti měly své zastánce. Keramický hrneček jich měl ale nesrovnatelně více. Proto tedy bude součástí letošního jarmarku," uvedla radní Jana Bazelová, která se přípravou předvánočních akcí ve Zlíně zabývá.

Předvánoční program začne 3. prosince slavnostním rozsvícením vánočního stromu a potrvá až do 23. prosince.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam