Centrum fetální medicíny a lékařské genetiky slaví 10 let, v kraji je jediné svého druhu

Zakladatelka centra doc. MUDr. Ishraq Dhaifalah (Foto: Nemocnice ZL kraje)Zakladatelka centra doc. MUDr. Ishraq Dhaifalah (Foto: Nemocnice ZL kraje)
Zakladatelka centra doc. MUDr. Ishraq Dhaifalah (Foto: Nemocnice ZL kraje)
Co se děje 10. 11. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Centrum fetální medicíny a lékařské genetiky v Krajské nemocnici T. Bati (KNTB) ve Zlíně slaví v těchto dnech 10 let od svého vzniku. Server Zlin.cz o tom informovala mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Dana Lipovská.

Centrum založila lékařka Ishraq Dhaifalah, která také začala jako jedna z prvních v ČR používat moderní metodu OSCAR (One Stop Clinic for Assesment of Risk) – screeningové vyšetření těhotných žen, které se zaměřuje na odhalování některých genetických onemocnění miminka. Během uplynulého desetiletí vyšetřil její tým kolem 70 000 žen. Vyšetření by během těhotenství měla absolvovat každá žena.

Špičkové pracoviště Centrum fetální medicíny a lékařské genetiky KNTB používající metodu OSCAR zůstává ve Zlínském kraji jediné svého druhu. "Jedná se o screeningové vyšetření v prvním trimestru těhotenství, kdy se u miminka v této době vyvíjejí všechny důležité orgány včetně mozku. Můžeme tak odhalit například Downův syndrom. Ve druhém trimestru provádíme ultrazvukové vyšetření, které by mělo odhalit většinu vrozených vývojových vad včetně srdečních," vysvětlila Ishraq Dhaifalah a dodala, že všechna vyšetření absolvuje nastávající maminka v jednom dni – pacientky se ve stejný den dozví i celkový výsledek. Metoda OSCAR tedy šetří čas, cestovní náklady, a především stres z dlouhé čekací doby na jednotlivá vyšetření a výsledky.

Šance odhalit díky metodě OSCAR vývojovou vadu plodu se v prvním trimestru pohybuje v rozmezí 85 - 95 %, což jsou celosvětově jedny z nejlepších výsledků.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam