Univerzitní vinaři ve Zlíně nevyrábějí jen víno

foto: UTBfoto: UTB
foto: UTB
Co se děje 12. 11. 2017 | Autor: Frolová Irena

ZLÍN – Přestože Zlín oficiálně nepatří mezi vinařské obce, lze na Fakultě technologické Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně studovat v programu Chemie a technologie potravin specializaci Příprava a hodnocení vína pro gastronomii. UTB je tak jednou z mála škol v republice, kde se dá získat vysokoškolské vzdělání v oblasti vinařství, sdělil její mluvčí Jan Malý serveru Zlin.cz.

Pracovníci Ústavu analýzy a chemie potravin jsou aktivní také v oblasti výzkumu. "Před nedávnem byl v rámci programu GAMA (Komercializace na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně) ukončen projekt kolektivu profesora Vlastimila Fice – jednoho z nejlepších odborníků na zpracování vína v České republice. Výsledkem je přírodní révový nápoj se zvýšenými hodnotami biologicky aktivních látek," říká Ivana Bartoníková, ředitelka Centra transferu technologií UTB, které se stará o uplatnění výstupů vědy a výzkumu v praxi.

Vzhledem k tomu, že v současné době sledujeme v celosvětovém měřítku stoupající spotřebu bílého vína, aniž by však klesala produkce modrých hroznů, představuje tento nápoj, vyrobený z červeného vinného moštu, zajímavou alternativu k využití modrých hroznů. "Náš nápoj je uplatnitelný buď samostatně, nebo jako nosič medicinálních a potravinových doplňků. Díky vyváženým nutričním hodnotám a zvýšenému obsahu biologicky aktivních látek představuje účinnou formu prevence," uvedl profesor Fic. Vzhledem k tomu, že je řešen ve variantě alkoholického i nealkoholického nápoje, najde využití u nejširšího okruhu zákazníků.

V současné době se jedná o uzavření licenční smlouvy s vážným zájemcem o výrobu tohoto nápoje. Odborníkům i laické veřejnosti byl nápoj představen na několika akcích, mimo jiné na kongresu mezinárodní organizace Vine and Wine v bulharské Sofii.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam