Kroměříž uctila památku válečných veteránů

foto: město Kroměřížfoto: město Kroměříž
foto: město Kroměříž
Co se děje 12. 11. 2017 | Autor: Frolová Irena

KROMĚŘÍŽ - Kroměříž si v pátek položením věnců na hřbitově u památníku obětem první a druhé světové války připomněla válečné veterány. Jejich hrdinství uctilo vedení radnice, zástupci Armády ČR, Českého svazu bojovníků za svobodu a Sdružení válečných veteránů ČR, informoval server Zlin.cz mluvčí tamní radnice Jan Vondrášek.

"Máme štěstí, že naše generace válečné boje nezažila. Je ale důležité nezapomínat na ty, kteří bojovali za naši zemi a kteří za ni položili své životy," uvedl starosta Jaroslav Němec.

Den válečných veteránů se celosvětově slaví 11. listopadu. Česká republika si tento významný den připomíná od roku 2001. Datum 11. listopadu se odvíjí ode dne 11. listopadu 1918, kdy bylo podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem a skončily tak na západní frontě boje první světové války.

"Den válečných veteránů je příležitostí, jak si připomenout naše předky, kteří zemřeli ve všech válkách. Jeho symbolem je vlčí mák, rostlina, plevel, jediný, který jako jediný dokázal vyrůst na zpustošených flanderských polích na západní frontě. Stala se tak symbolem velmi krvavých bojů, červená barva symbolizuje hrůzy první světové války," řekl pedagog kroměřížského gymnázia Evžen Petřík, který je členem hned několika organizací, které se zaměřují na vojenskou historii.

Podle něj se lidé po první světové válce domnívali, že se podobné události nebudou nikdy opakovat. "Bohužel se mýlili. Trvalo jen asi dalších 20 let, když vypukla další, ještě hroznější válka. Lidé se nepoučili ani poté a dnešní svět je plný válek. Doufejme, že k té další, kterou bychom nazvali třetí světová, nikdy nedojde. A možná i připomínání si hrůz válek dosavadních k tomu může přispět," poznamenal Petřík.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam