Hanzelka se Zikmundem letos cestovali až do Peru, je o ně stále větší zájem

ZLÍN - Na první pohled by se mohlo zdát, že fotografie a předměty z bohatého archívu cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda či Eduarda Ingriše tráví své dny v šeru depozitáře v Otrokovicích, ale opak je pravdou. O tom, kam všude se fotky dvou dobrodruhů dostaly, informovala server Zlin.cz Magdalena Preiningerová, kurátorka archívů H+Z a Eduarda Ingriše v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Den 22. dubna letošního roku uplynulo přesně 70 let od startu dvojice Hanzelka a Zikmund na první cestu Afrikou a Jižní Amerikou. Všechny letošní akce Archívu H+Z jsou proto věnovány tomuto výročí. Tři výstavy ve Zlíně, Plzni a Uherském Hradišti už proběhly, další tři na území naší republiky ještě trvají.

„V první řadě jde o výstavu fotografií H+Z z obou jejich cest v kavárně Náprstkova muzea v Praze,“ řekla doktorka Preiningerová. „Jedná se o dlouhodobou spolupráci, během níž budeme fotografie několikrát obměňovat.“

Další černobílé fotografie a trojrozměrné předměty z fondu H+Z putovaly do ZOO ve Dvoře Králové rovnou ze Štramberka, kde byly vystaveny celé léto. V Lašském muzeu v Kopřivnici je zase k vidění přes dvacet fotografií Eduarda Ingriše a jejich výstavu by měla navštívit i paní Nina Ingrišová, která představí některé cestopisné filmy svého manžela.

V zahraničí je tento fond zlínského muzea neméně aktivní. Z iniciativy českého velvyslance v Pákistánu vyšla v září publikace z fotografií Hanzelky a Zikmunda pořízených v roce 1959 během jejich druhé cesty po Asii. Snímky byly doplněny verši současných pákistánských básníků.

Dokumenty pořízené československými cestovateli před 60 a více lety, dnes získávají ve světovém měřítku i nový rozměr – v mnoha zemích jsou výjimečným zdrojem informací o jejich vlastní historii, jsou cenným dokladem o změnách, jimiž prošly. Tak tomu je například s putovní výstavou fotografií Tři čeští cestovatelé – společná vize Peru. „České velvyslanectví v Limě představilo v první fázi čtyřicet snímků z našich fondů,“ uvedla kurátorka. „Zájem peruánských institucí byl nakonec tak velký, že dnes výstava cestuje po celém Peru a v příštím roce by měla být připravena další kolekce, tentokrát do Ekvádoru.“

Podobně úspěšná byla i výstava Afrika snů a skutečností po 70 letech, na níž se vedle velvyslanectví ČR v Etiopii a Západočeské univerzity v Plzni podílelo i Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Výstava doprovodila promítání filmu Století Miroslava Zikmunda v rámci Evropského filmového festivalu v Addis Abebě. Domácí publikum nadšeně reagovalo na každou zmínku o své vlasti jak ve filmu, tak na fotografiích. Karel Hejč, velvyslanec ČR v Etiopii, doplnil i další informaci: „Etiopie byla první zastávkou výstavy na africké cestě, nyní je expedována na zastupitelský úřad v Káhiře.“

V době svého vzniku byly tyto fotografie oknem do světa, který mohl spatřit jen málokdo. Dnes jsou oknem do světa, který už nikdy nikdo nespatří – a tuto jejich sílu si uvědomuje čím dál více lidí z mnoha zemí.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x