V Bystřickém kostele zazní estonská duchovní hudba

BYSTŘICE POD HOSTÝNEM – V pořadí už jednatřicátý Sbormistrovský kurs se uskuteční o nadcházejícím víkendu ve středisku Sola Gratia v Bystřici pod Hostýnem. Tradičně ho uzavře nedělní koncert, tentokrát pod taktovkou estonské hudebnice Sigrid Pold, informoval server Zlin.cz hlavní organizátor obou akcí Ladislav Moravetz.

Zřejmě právě estonské duchovní skladby různých období, zpívané v estonštině a v latině, mohou milovníky vážné hudby zaujmout nejvíc. Málokdo se asi setkal naživo s estonskou duchovní hudbou. Žena, která účastníkům sbormistrovského kursu a poté i posluchačům koncertu tyto skladby prakticky přiblíží, je v tomto ohledu více než povolaná.

„Sigrid Pold je hudebnicí a kulturní manažerkou v estonském městě Kohila. Vystudovala na hudební akademii v Tallinnu obory řízení sboru a hudební pedagogiku a na tallinnské univerzitě pak estonské dějiny. Už v devadesátých letech založila komorní mládežnický chór v evangelickém sboru v Hageri, který stále vede. Je dlouholetou členkou Spolku evangelických církevních hudebníků v Estonsku, kde je v současné době náměstkyni předsedy. K její práci patří mimo jiné příprava a organizování velkých pěveckých setkání. Od roku 2002 je Pold navíc delegátkou Evropské konference církevní hudby za Evangelickou lutherskou církev v Estonsku,“ představil hosta 31. Sbormistrovského kurzu a následně koncertu varhaník, sbormistr a skladatel Ladislav Moravetz, který je zase celocírkevním kantorem zodpovědným za hudbu v evangelické církvi u nás.

Sbormistrovské kurzy pod Hostýnem pořádá spolu se svou manželkou – varhanicí a pedagožkou – už šestnáctým rokem. Každé jaro a podzim se na nich setkají desítky nadšenců nejen z evangelické církve. Někteří jsou amatérští sbormistři, jiní varhaníci, další zapálení zpěváci. To, co je pojí, je ochota přistoupit na styl rychlého intenzivního nácviku, kdy se zcela nové skladby často v neznámém jazyce musí naučit během jediného víkendu, k tomu pod vedením člověka, kterého nikdy předtím neviděli a který je zpravidla cizinec, no a pak to všechno společně s ostatními ve vícehlasu co nejlépe předvést bystřickému publiku.

Že se tento styl nácviku liší od toho běžného, jak u sbormistra, tak u zpěváků, je jasné. Od všech zúčastněných to vyžaduje přípravu doma a maximální soustředění při společné práci. Těleso na pódiu není úplně sezpívané, dirigentova gesta nejsou zpěvákům notoricky známa, stejně jako notový part a text písně. Přesto dokážou amatéři pod vedením zkušeného hudebníka dotáhnout skladby do poslouchatelné podoby a sklízí za to uznání bystřického publika.

Ten letošní podzimní koncert duchovní hudby začne v bystřickém kostele v neděli 19. listopadu ve 13.30. Kromě skladeb estonských autorů se mohou návštěvníci těšit mapříklad na Bachovo zpracování písně Hrad přepevný jest Pán Bůh náš, která je považována za hymnu německé reformace a jejíž text napsal Martin Luther, do češtiny ji přeložil Jiří Třanovský.

Mezi dalšími autory budou například Jamie John Hutchings, Bedřich Antonín Wiedermann nebo minimalista Arvo Pärt. Jako dirigenti se také publiku předvedou studenti Semináře církevní hudby Evangelické akademie.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x