Europoslanci opravu zlínského zámku nepodpořili

Zámek Zlín (Foto: MěÚ Zlín)Zámek Zlín (Foto: MěÚ Zlín)
Zámek Zlín (Foto: MěÚ Zlín)
Co se děje 14. 11. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Evropská unie na rozsáhlou rekonstrukci zlínského zámku nepřispěje. Pro radnici tak padá dlouho preferovaná varianta, jak získat většinu financí na tento zásadní projekt, serveru Zlin.cz to řekl mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Město tak bude nadále hledat externí zdroje. "Letos mělo dojít k vypsání dotačního programu na památkové projekty přesahující částku sto milionů korun, což je případ zlínského zámku. Tento záměr ale nakonec nenašel podporu potřebného počtu europoslanců," konstatoval primátor Miroslav Adámek.

Zámek patří mezi jednu z mála zlínských památek z takzvané předbaťovské éry. Město jako majitel do jeho údržby každoročně investuje částky v řádech statisíců korun. Aktuálně například došlo k opravám poškozené omítky na západní a východní fasádě. "Opravy byly zaměřeny především na vysprávku zimní zahrady, kde je vstup do kavárny, a na práce v podloubí, kde se nachází vstup do nádvoří zlínského zámku," prozradil Jiří Jelínek, vedoucí Odboru vnitřní správy zlínského magistrátu. Dodal, že náklady přesáhly částku půl milionu korun.

Přestože zámek na rozsáhlou rekonstrukci stále čeká, daří se z něj vytvářet oblíbené místo pro setkávání veřejnosti. Obecně prospěšná společnost Zlínský zámek v něm provozuje galerii Václava Chada a kavárnu. Nádvoří objektu letos ožilo letními filmovými projekcemi, zámek a jeho okolí je v průběhu roku dějištěm celé řady akcí, pořádaných například v souvislosti s filmovým festivalem, projektem Živý Zlín nebo v rámci společenských či dobročinných akcí. Aktuálně se zde koná třeba výstava věrných replik českých korunovačních klenotů.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam