Známý zlínský docent Kuběna se dočkal nejvyššího vyznamenání Zlínského kraje

Foto: Jiří BalátFoto: Jiří Balát
Foto: Jiří Balát
Co se děje 14. 11. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Známý zlínský docent Karel Kuběna byl v den svých devadesátin oceněn hejtmanem Jiřím Čunkem nejvyšším vyznamenáním Zlínského kraje. Server Zlin.cz o tom informovala mluvčí kraje Renata Janečková.

Záslužné vyznamenání 1. stupně za mimořádné a výjimečné zásluhy v oblasti oftalmologie předal Karlu Kuběnovi hejtman Jiří Čunek. Docent Karel Kuběna je zakladatelem zlínské tradice špičkového očního lékařství. Nejvyšší vyznamenání Zlínského kraje bylo dosud uděleno jen dvěma osobnostem: Daně Zátopkové a Miroslavu Zikmundovi.

"Pan docent Kuběna přišel jako primář do Zlína z Olomouce, kde mu z náboženských důvodů nebylo umožněno získat profesuru. Během 70. a 80. let zde z malého očního oddělení okresní nemocnice vybudoval centrum očního lékařství tehdejšího Československa," řekl hejtman Jiří Čunek. "Byla tady dvě špičková pracoviště: zatímco profesor Rybka se zaměřoval na specializovanou léčbu diabetu, pan docent Kuběna rozvíjel léčbu očních nemocí, které ostatně s diabetem úzce souvisejí," dodal hejtman a ocenil především laskavý a vstřícný přístup ke všem pacientům bez rozdílů, kteří potřebovali pomoci.

V roce 1985 se docent Kuběna zasloužil o výstavbu nového očního pavilonu v dnešní Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně s kapacitou 56 lůžek, vybavenou třemi operačními sály, specializovanými ambulancemi s nejmodernějším přístrojovým vybavením. Byla zde zřízena glaukomová poradna, ortoptické ambulance (pro děti s vadami zraku, především s šilháním a tupozrakostí). A také diabetologická ambulance s novým zakoupeným argonovým laserem, toho času prvním na jižní Moravě (sloužil i okolním okresům – Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Hodonín, Kyjov). Asi dva roky dojížděli do Zlína vyšetřovat své pacienty i lékaři z brněnské kliniky. V 80. letech v souvislosti s novými trendy v terapii očních komplikací diabetu byla zahájena operativa sklivce a sítnice.

Docent Karel Kuběna je i ve svých devadesáti letech stále pracovně činný – svým pacientům se věnuje určité hodiny v ordinaci syna – také očního lékaře Tomáše Kuběny.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam