Na zlínském zámku budou k vidění skleněná díla sochaře Stanického

Petr Stanický - Zpřítomnění (Foto: Galerie Václava Chada ve Zlíně)Petr Stanický - Zpřítomnění (Foto: Galerie Václava Chada ve Zlíně)
Petr Stanický - Zpřítomnění (Foto: Galerie Václava Chada ve Zlíně)
Kultura 15. 11. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Expozici soudobého sochařského umění otevírá v polovině listopadu galerie na zlínském zámku. Představí zde instalace Petra Stanického, jednoho z nejvýraznějších umělců pracujícího se sklem a prostorem, serveru Zlin.cz to za galerii řekla Kateřina Martykánová.

Výstava s názvem Zpřítomnění bude uvedena slavnostní vernisáží za přítomnosti autora ve čtvrtek 16. listopadu od 17.00 hodin. Některé z objektů byly vytvořeny přímo pro prostory zlínské výstavy. Ta potrvá až do 9. února.

Petr Stanický pochází ze zlínského regionu a v současné době vyučuje na zdejší univerzitě, kde je vedoucím Ateliéru Design skla. Jeho cesta sem ale vedla přes studia v Praze i v zahraničí, kde přišel do kontaktu s umělci jako jsou Leonid Lerman, Eric Fischl nebo Bruce Chao, a získal řadu zkušeností i mezinárodní renomé. Souběžně se zlínskou výstavou jsou dva autorovy site-specific objekty prezentovány ve Victoria & Albert Museu v Londýně.

Nosným tématem výstavy v Galerii Václava Chada je prostor. "Prostor jako ústřední pojem tmelí také celé Stanického dílo. Přesto nesmíme opomínat, že všudypřítomným jmenovatelem jeho úvah nad prostorovostí je otázka lidského bytí," charakterizovala zaměření autora kurátorka výstavy Ilona Víchová.

Pro výstavu připravil Stanický specifickou instalaci motivovanou respektem k místu, jeho tradici a paměti. "Rozměrnější instalace z pozinkovaných kovových sítí V místě je vestavěná do menšího sálu galerie, vyrůstá z pevně daných prostorových dispozic, které však rozpouští a rozehrává do tématu iluze, klamu a pomíjivosti," doplnila Víchová.

K dalším zajímavým exponátům patří nástěnný reliéf Anthropoid 42. Stanický v něm pietně otiskl do tenké olověné fólie reliéf zdi obklopující okénko krypty, za kterým se ukrývali atentátníci na říšského protektora. Dílo se vztahuje k určitému místu v konkrétním čase, v úzké vazbě na milníky lidské historie.

Vazbu ke konkrétnímu prostoru, tentokrát k prostředí galerie, má Velké nároží. "Rozměrný objekt je vystavěn na principu přesného spojování (čepování) dřevěných elementů. Původem tvaru je vykotlaný kmen stromu, který je rozřezán a přesekán a znovu spojen do architektonického objektu," přiblížila kurátorka.

Výstava Zpřítomnění je umístěna v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku. Přístupná je zdarma až do 9. února, vždy od úterý do pátku od 14.00 do 17.00 hodin.
Na programu jsou i dvě komentované prohlídky. První povede sám Petr Stanický a uskuteční se v rámci programu Zlín Design Marketu v sobotu 9. prosince od 15.00 hodin. Druhá komentovaná prohlídka je zařazena na samý závěr výstavy – ve čtvrtek 8. února v 17.00 hodin ji povede kurátorka výstavy Ilona Víchová.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam