Drogový gang jde za mříže. Sedm z dvanácti členů dostalo tresty natvrdo

Foto: Zlin.czFoto: Zlin.cz
Foto: Zlin.cz
Co se děje 16. 11. 2017 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN – Vinni. Takový verdikt dnes vynesl zlínský krajský soud nad dvanáctičlenným drogovým gangem ze Slovácka, který pervitinem zásoboval nejenom velkou část Moravy, ale i Slovensko či Rakousko. Sedm z nich si odpyká své tresty ve vězení, zbývajících pět členů odešlo s podmínkami. Největší trest  dostal vůdce celé party, kterým byl Aleš Fornůsek. Soud jej poslal na 10 let do vězení.

Celá parta dvanácti lidí, mezi nimiž byly i dvě ženy, se výrobou pervitinu zabývala zhruba půl roku. Od prosince 2015 do června 2016 stačili vyrobit více než čtyři kilogramy této drogy. Někteří členové gangu měli úlohu tzv. vařičů, další obstarávali léky v Polsku a ostatní pervitin distribuovali dál mezi uživatele. Hlavou celého gangu byl devětatřicetiletý Aleš Fornůsek. Pervitin si objednal od Miroslava Polácha.  „S Fornůskem jsme se potkali na podzim 2015 a domluvili jsme se, že budeme vařit. Souhlasil jsem, a tak to začalo. Fornůsek vždy zadal množství, které se mělo vyrobit,“ vypovídal Polách. S jeho výrobou a se sháněním léků mu pak měl podle obžaloby pomáhat taxikář Petr Franc a jeho žena Jana, kteří jezdili do Polska pro léky.

Fornůsek společně se svým kamarádem Vítem Kohutičem pak dál drogy prodávali mezi další obžalované, kteří je buď sami brali a nebo je rozprodávali dál. Cena gramu se pohybovala od 600-1000 Kč. Podle některých narkomanů byla kvalita pervitinu poměrně vysoká.

Část výdělku se odevzdávala zpět Fornůskovi. „Z doznání obžalovaných, výpovědi svědků i provedených odposlechů bylo zcela zřejmé, že šlo skutečně o organizovanou skupinu. Fornůska nazývali šéfem nebo ředitelem, což dokazuje i to, že celou skupinu řídil,“ vysvětlil předseda senátu Radomír Koudela.

Pravou rukou Fornůska byl označen Vít Kohutič. Ten také dostal druhý nejvyšší trest, a to osm let natvrdo. „Oba pánové by se nad sebou měli zamyslet. I to, jak se chovali k druhým. Věřte, že se vám to všechno jednou vrátí,“ poznamenal soudce k oběma mužům.

Tři roky za mřížemi stráví distributoři Milan Petrovič, Jozef Krátký a Adam Zálešák. O rok víc dostal výrobce drog Miroslav Polách.

Taxikář Petr Franc si má odsedět pět let ve vězení. Podle soudce totiž po celou dobru nespolupracoval, ale pokud by tak udělal, mohl dokonce odejít jenom s podmínkou. Jeho manželka Jana nakonec dostala pětiletou podmínku. Tu si odnesla i Lucie Raschmanová, Petr Dědek a Zdeněk Psatras. Dvouletý podmíněný trest dostal poslední z obžalovaných Miroslav Hycl.

Rozsudek je pravomocný pouze u Aleše Fornůska. Ten svůj trest přijal, a i státní zástupce se vzdal lhůty na odvolání. U ostatních obžalovaných si lhůty ponechal, stejně tak jako někteří z obžalovaných. Případ tak dost možná bude řešit Vrchní soud v Olomouci.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam