Ve Zlíně vzniká první ScioŠkola, škola, kde se neznámkuje a nejsou učitelé

Ilustrační foto (Foto: Facebook/ScioŠkolaZlín)Ilustrační foto (Foto: Facebook/ScioŠkolaZlín)
Ilustrační foto (Foto: Facebook/ScioŠkolaZlín)
Co se děje 23. 11. 2017 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN - Škola, kde se neznámkuje, kde nejsou třídy, kde jsou místo učitelů průvodci. Takové prostředí nabízejí ScioŠkoly. Jedna z nich by mohla již brzy vzniknout i ve Zlíně. A to dokonce už v září příštího roku.

Vznik této alternativní školy ve Zlíně podpořilo už více než 130 rodičů. „Rodičům ve Zlíně a okolí chybí podobná vzdělávací alternativa. ScioŠkolu, kde se děti připravují na praxi života v současné době, kde se dětem průvodci věnují individuálně a kde se neznámkuje, bychom rádi měli také ve Zlíně,“ vysvětlil Miroslav Pavel. Ten vede zlínskou iniciativu rodičů, která už od loňského roku usiluje o vznik této školy. „V první řadě bylo nutné sehnat podporu rodičů, kterou již máme, stejně tak jako podporu města. V současné době jednáme s krajem, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Zároveň hledáme vhodné prostory pro naši školu,“ vyjmenoval Pavel. Dodal, že pokud vše půjde podle plánů, první žáci by do nových učeben mohli nastoupit již příští rok v září.

ScioŠkoly fungují na poněkud jiném principu vzdělávání než klasické základní školy. Vycházejí především z jedinečnosti a individuality každého dítěte a podle toho se k němu i přistupuje. „Hlavním smyslem školy vždy bylo připravit děti na život. Ne pro školu ale pro život se učíme. Dříve ovšem lidé alespoň zhruba věděli, jaký život je čeká. Nyní se svět mění tak rychle, že nevíme, co bude za 5 nebo 40 let. Máme-li tedy děti připravovat na život, musíme je především připravovat na změny. Zároveň pracujeme téměř výhradně s vnitřní motivací k učení. Víme, že každé dítě má svou individualitu, své silné i slabší stránky, své zájmy a potřeby a cíle, bereme ho jako jedinečného člověka,“ vysvětlil koncept ScioŠkoly Ondřej Šteffl, ředitel společnosti Scio a zakladatel ScioŠkol.

V České republice v současné době funguje celkem osm ScioŠkol, další se zakládají. Školné částečně hradí rodiče, z části jejich fungování dotuje stát. Ve Zlíně funguje několik typů alternativních škol. Tím nejrozšířenějším je Montessori škola, zdravá a lesní škola či školka. A trendem posledních let se stává i možnost domácího vzdělávání.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam