Zlínský kraj podpoří investice do zlínské knihovny i kroměřížského muzea

Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Co se děje 24. 11. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ – Částkou přes milion korun podpoří Zlínský kraj rekonstrukci hlavní budovy kroměřížského muzea a vybudování depozitního centra v krajské zlínské knihovně. Zároveň zamýšlí půjčit na obě investice 10 milionů korun, které se kraji vrátí po uhrazení z evropských fondů, sdělila serveru Zlin.cz Helena Mráčková z tiskového oddělení krajského úřadu.

Investice jsou velké. „Muzeum Kroměřížska chce zrekonstruovat hlavní budovu na náměstí za 45 milionů korun a chce tam vytvořit nové výstavní prostory a expozice včetně zázemí pro návštěvníky. Krajská knihovna Františka Bartoše chce za 7,5 milionu vybudovat komplexní depozitní centrum,“ uvedl krajský radní Miroslav Kašný.

Radní Zlínského kraje proto schválili pro muzeum 850 tisíc korun a pro krajskou knihovnu 347 tisíc korun na to, aby organizace měly z čeho zaplatit faktury za práce na začátku příštího roku. Radní zároveň doporučují zastupitelstvu poskytnout muzeu skoro šest milionů a knihovně 3,6 milionu korun jako návratnou finanční výpomoc na realizaci projektů. „Jde o peníze, které se do krajské pokladny vrátí, jakmile budou projekty hotové a uhrazené z evropských fondů,“ dodal Kašný.

Návštěvníci Muzea Kroměřížska se mohou těšit nejen na odstranění přístupových bariér a modernizaci objektu, ale především na vybudování nových expozic, a to například expozice hodin a hodinových mechanismů nebo interaktivní expozice o historii města Kroměříže. „Stavební práce probíhají v etapách po jednotlivých patrech za provozu muzea. Ukončení celého projektu je naplánované na rok 2020,“ doplnila Mráčková.

U Knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.

V případě Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně je cílem projektu vybudování komplexního pracoviště sloužícího k uložení, zpřístupnění a ochraně knihovního fondu. „Toho se dosáhne doplněním systému posuvných regálů, pořízením knižního skeneru, zařízení na odprašnění knih a sady knihovních vozíků,“ uzavřela Mráčková.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam