Lidé mohou přispět do jarmekových soutěží svými výrobky a výpěstky

O najlepší kysané zelé Valašskoklobucka (Foto: MěÚ Valašské Klobouky)O najlepší kysané zelé Valašskoklobucka (Foto: MěÚ Valašské Klobouky)
O najlepší kysané zelé Valašskoklobucka (Foto: MěÚ Valašské Klobouky)
Co se děje 28. 11. 2017 | Autor: Frolová Irena

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Valašský mikulášský jarmek, který se ve Valašských Kloboukách chystá na sobotu 2. prosince, opět ozdobí tradiční soutěže. Hledat se v nich bude nejchutnější kysané zelí, nejlepší domácí chleba, nejpěknější jablko, nejhezčí pečený pán z kynutého těsta a také nejlahodnější starostovská slivovice, uvedla pro server Zlin.cz mluvčí valašskokloboucké radnice Lenka Zvonková.

V letošní speciální tvořivé soutěži pro děti a pro seniory bude navíc oceněn nejpěknější trojrozměrný anděl. Pořadatelé jarmeku se už těší na všechny soutěžní příspěvky.

"Stalo se tradicí, že jarmekové soutěže O najlepší kysané zelé Valašskoklobucka a O najpěknějšího pečeného pána či paní z kynutého těsta hodnotí přímo při jarmeku sami návštěvníci. Také letos mohou soutěžní vzorky zelí ochutnat před dřevěnicí u Janíků a pečeným pánům dát svůj hlas v sále TJ Sokol," pověděla o všelidovém hlasování Eva Sáblíková, členka organizačního výboru jarmeku.
"V přísálí navíc zavoní bochníky soutěžních chlebů, které nejprve ohodnotí porota a jarmekoví návštěvníci je poté budou moci také okoštovat," prozradila.

Uzávěrky soutěží připadají až na poslední týden před jarmekem, a tak mají hospodyňky a hospodáři ještě dost času na přípravu. Pekaři, kteří se pustí do zadělávání těsta na domácí chleba, mohou své bochníky přinášet v úterý 28. listopadu do kulturního domu Klobučan. Zahrádkáři by měli ta nejpěknější jablka, co se letos urodila v jejich sadech, doručit na stejné místo nejpozději do středy 29. listopadu. Jarmekoví návštěvníci pak výstavu krajových a starších odrůd ovoce uvidí na balkoně kulturního domu.

"Hospodyňky, které ve svých rodinách udržují tradici pečení pánů, mohou přinést tři své výrobky v pátek 1. prosince do sálu TJ Sokol. Přivítáme samozřejmě také zapojení těch pekařek, kterým sladké pečivo zavoní doma poprvé," pozvala do soutěže Eva Sáblíková. Sklenice naloženého zelí se zase budou v pátek shromažďovat v dřevěnici na Kosence. Loni se do této oblíbené soutěže sešlo celkem 36 vzorků.

Disciplínou, jejíž věhlas přesáhl i za hranice Slovenska, je soutěž O najlepší starostovskú slivovicu, než sa napálí nová. „Starostové z okolních obcí do ní posílají obecní slivovice, nebo často také vzorky toho nejlepšího, co vypálili tamní občané. Loni odborná porota složená především z páleničářů posuzovala 28 příspěvků, a tak věříme, že se i letošní ročník podobně vydaří," vyjádřila Eva Sáblíková.

Soutěž O najpěknějšího anděla při jarmeku organizuje Městský žákovský parlament Valašské Klobouky. Figurky andělů od dětí z mateřské školy i z prvního stupně základní školy a také od seniorů se budou do čtvrtka 30. listopadu soustřeďovat v pastoračním domě, kde budou poté při jarmeku k vidění. Jednotlivé kategorie vyhodnotí odborná porota a pro cenu veřejnosti mohou hlasovat i návštěvníci, kteří si prohlédnou fotografie soutěžních andělů ve stanu s jarmekovou kyselicí na Masarykově náměstí.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam