Galerie představí tvorbu sochaře Petra Stanického

Hranice prostoru (Foto: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně)Hranice prostoru (Foto: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně)
Hranice prostoru (Foto: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně)
Co se děje 30. 11. 2017 | Autor: Frolová Irena

ZLÍN - Výběr z tvorby sochaře a pedagoga Petra Stanického mohou lidé vidět na výstavě Hranice prostoru, která byla slavnostně zahájena 28. listopadu v 17.00 hodin v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně. Výstava bude k vidění ve 14|15 Baťově institutu do 11. února, sdělila mluvčí tohoto zařízení Alena Babicová.

Petr Stanický se na scéně současného výtvarného umění pohybuje již dvě desítky let a jeho díla jsou součástí sbírek řady českých i zahraničních galerií, včetně Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

"Výrazný charakter jeho díla, propojující jeho sochařskou tvorbu s architekturou, spočívá i v častém využívání průmyslových materiálů, jako jsou ocelové sítě, nerezové plechy, drátosklo, cementotřískové desky či skleněné trubice, kterými materializuje, fixuje a reprodukuje prožitky z daného prostoru," uvedl Vít Jakubíček, autor a kurátor výstavy z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Dílem, které reprezentuje tuto část tvorby Petra Stanického, je i objekt z drátěných sítí a skleněné desky s názvem #14, který je od roku 2013 trvale instalovaný v průchodu budovy 14 továrního areálu. "Zde pro kolemjdoucí vytváří prostředek každodenní konfrontace se současným uměním ve veřejném prostoru, které je přímou reakcí na konstruktivistický potenciál industriální architektury Zlína, jíž je i on součástí," doplnil kurátor výstavy.

Petr Stanický (1975) získal bohaté zkušenosti s prací se sklem i monumentálním měřítkem již během studií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v letech 1993–2000, kde navštěvoval ateliér Sochařství profesora Kurta Gebauera a ateliér Sklo v architektuře profesora Mariana Karla. Během svého pobytu na Edinburgh College of Art a Rhode Island School of Design ve Spojených státech měl možnost poznat také zahraniční uměleckou scénu. V letech 2005–2007 v USA absolvoval postgraduální studium v New York Academy of Art, kde spolupracoval s významným americkým sochařem Jeffem Koonsem a získával zde také zkušenosti s tamní architekturou, která je v jistých aspektech velmi blízká té zlínské.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam