Zlínská kovárna slaví čtvrt století od svého vzniku

Ilustrační foto (Foto: Kovárna Viva)Ilustrační foto (Foto: Kovárna Viva)
Ilustrační foto (Foto: Kovárna Viva)
Politika a ekonomika 4. 12. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Zlínská společnost Kovárna VIVA slaví v těchto dnech 25. výročí od svého vzniku. Z malé firmy, čítající v roce 1992 čtyři desítky zaměstnanců a mající tržby kolem 12 milionů korun, se za tu dobu stala úspěšná společnost, která je dnes největším producentem zápustkových výkovků v oceli v České republice, serveru Zlin.cz to za kovárnu uvedla mluvčí Kateřina Martykánová.

Ve Zlíně zaměstnává podnik na 470 pracovníků, v Prostějově pracuje 130 lidí. Obrat firmy poslední tři roky přesahuje částku jedné miliardy korun.

Původní průmyslová kovárna vznikla kolem roku 1932 jako součást firmy Baťa. Její novodobá historie se datuje k  27. říjnu 1992, kdy byla založena společnost Kovárna VIVA Zlín. Dne 16. listopadu potom zahájila společnost výrobu. Technologie zápustkového kování byla v tehdejším provozu v plenkách a technický stav strojů nevyhovující. Stejný objem výroby zhotovený před 25 lety během celého roku se zde dnes vyrobí za zhruba dva dny. „Nebyla to tehdy ani firma v pravém slova smyslu, spíš výrobní dílna, která dodávala hlavně do ZPS Zlín," řekl spolumajitel a předseda dozorčí rady Čestmír Vančura.

Významným mezníkem v historii firmy byla ekonomická krize v roce 2009, kterou se kovárně podařilo zdárně překonat. Jejím spoluvlastníkem se v té době stává Moravia Steel. Už v roce 2010 dokonce dosáhla tržeb větších než před krizí a transformovala se na akciovou společnost. V roce 2013 se Kovárna VIVA stala stoprocentním vlastníkem prostějovské kovárny Alper, kterou získala s cílem rozšířit své výrobní kapacity.

Dnes patří zlínská kovárna k významnějším hráčům na světových trzích v oblasti výroby a obrábění zápustkových výkovků z oceli. Specializuje se na dodávky pro automotive a semi- automotive a pro další průmyslová odvětví, např. hydrauliku. Z celkové produkce více než 60 % míří k montáži nebo dalšímu zpracování do zahraničí - zejména do Německa, Skandinávie, na Slovensko a do Francie. „Naší velkou přidanou hodnotou je zpracování zakázky od vývoje až po obrábění. Z toho důvodu také investice v posledních letech směřují do rozvoje technologií, automatizace a obrábění," dodal místopředseda představenstva Filip Vančura.

Ekonomické ukazatele dosažené v letošním roce naznačují i do budoucna další expanzi firmy. „V závěru října se nám historicky poprvé podařilo překonat hranici 20 tisíc tun výkovků vykovaných v jednom roce. Pro srovnání před pěti lety se firma výkonově pohybovala na úrovni 15 tisíc tun za rok," poznamenal předseda představenstva František Červenka. Stejně jako v předchozích několika letech očekává kovárna i za rok 2017 nárůst tržeb. „Ty by mohly dosáhnout rekordní výše 1,3 miliardy korun," naznačil František Červenka.

Jedním z firemních pilířů Kovárny VIVA jsou zaměstnanci. Proto také firma dlouhodobě klade na péči o zaměstnance velký důraz. Má propracovaný systém firemních benefitů a nabízí vysoce nadprůměrné platy, a to nejen na poměry Zlínského kraje, ale i v celorepublikovém srovnání. „Víme, že práce v trojsměnném provozu není snadná, a umíme ji patřičně ocenit," dodal personální ředitel Martin Lutonský  s tím, že průměrná mzda ve firmě se pohybuje kolem 33 tisíc korun. "Šikovní operátoři kovacích linek si po zapracování u nás vydělají měsíčně 30 - 50 tisíc korun, v průměru je to dnes téměř 35 tisíc korun," uzavřel Lutonský.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam