Zámecká galerie vystaví nezmámé dílo výtvarnice Milady Schmidtové Čermákové

Ilustrační foto (Foto: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně)Ilustrační foto (Foto: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně)
Ilustrační foto (Foto: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně)
Kultura 5. 12. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Vernisáží bude v úterý 5. prosince v Galerii Václava Chada na zlínském zámku zahájena výstava neznámého díla výtvarnice spojené se Zlínem Milady Schmidtové Čermákové. Jak serveru Zlin.cz řekl spoluautor výstavy Ladislav Daněk, práce malířky je takto komplexně prezentována vůbec poprvé.

Výstava nese název Autoportréty a portréty a k vidění budou autorčiny portréty a autoportréty. „Vedle jejich výtvarné kvality je na nich pozoruhodné i to, jak umělkyně vnímala pojem času, neboť nezřídka se v psychologické rovině jakoby nemohla vymanit z pout dávných vzpomínek, které projektovala do roviny mytického času," konstatoval Ladislav Daněk. Ústřední postavení v portrétní kreslířské tvorbě Milady Schmidtové zaujímají portréty blízkých lidí a autoportréty, jež považovala za jeden v dlouhém čase se rozvíjející cyklus, který nazvala prostě Hlavy. Vedle něj vznikal rovněž obsáhlý cyklus Postavy, v němž jsou zachyceni lidé z jejího nejbližšího okolí. Kresby často vytvářela neobvyklou technikou suchého uhlu smíseného s olejem, jiné jsou provedeny černou lavírovanou tuší, případně kombinací obou technik.

Milada Schmidtová Čermáková byla malířkou a kreslířkou. Její umělecké počátky jsou spojeny se Zlínem, kde v době druhé světové války studovala Baťovu obchodní akademii. Ovlivnili ji umělci ze Školy umění, se kterými se setkávala, i blízký přítel, malíř Václav Chad. K jejím prvním dílům patří surrealistický Válečný cyklus z roku 1944. Po válce studovala bratislavskou uměleckou akademii, byla ale vyloučena. Odstěhovala se na Vysočinu, žila v ústraní a malovala již jen pro sebe. Proto její dílo není známé a veřejnost má možnost se s ním seznámit až nyní. Výstava obrazů Milady Schmidtové Čermákové na zlínském zámku je společným projektem Galerie Václava Chada a Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně. Výstava bude přístupná zdarma až do 11. února 2018, vždy od úterý do pátku od 14.00 do 17.00 hodin.

Zajímavostí je, že Milada Schmidtová Čermáková k malbě inspirovala i svou negramotnou matku Natálii Maslinkovou Schmidtovou, která se stala významnou naivní malířkou a jejíž díla jsou nyní zastoupená v soukromých i veřejných sbírkách po celém světě.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam