Zlín Design Market doplní jedinečná výstava nesmyslů

Ilustrační foto (Foto: Zlínský zámek)Ilustrační foto (Foto: Zlínský zámek)
Ilustrační foto (Foto: Zlínský zámek)
Kultura 8. 12. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - V rámci Zlín Design Marketu bude na zlínském zámku v sobotu 9. prosince otevřena kompletní expozice (Ne)stálé výstavy nesmyslů nazvané Nonsens. Serveru Zlin.cz to za pořadatele uvedla Kateřina Martykánová.

Expozice (Ne)stálé výstavy Nonsens inspirací bude k vidění ve 3. patře zlínského zámku a slavnostní otevření se uskuteční v sobotu 9.  prosince v 16.00 hodin. Součástí aktu bude i komentovaná prohlídka expozice vedená kurátorem a autorem řešení výstavy, brněnským výtvarníkem Františkem Borovcem.

Myšlenka na realizaci malého výstavního projektu s mottem Hledáme smysl v nesmyslu vznikla při setkání předsedy správní rady společnosti Zlínský zámek Čestmíra Vančury se známým keramikem Vladimírem Grošem. Tento umělec pod vlivem návštěvy nonsensového muzea Nonseum v rakouském Herrnbaumgartenu založil v roce 2013 s přáteli Společnost Za Veselí veselejší, aby se tato stala šiřitelkou nonsensových myšlenek především ve východní části naší vlasti. Vše bylo korunováno vytvořením výstavního projektu Nonsens. Mohli jej obdivovat mimo jiné návštěvníci Technického muzea v Brně či Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Nyní se kolekce stala základem expozice v prostorách Zlínského zámku.

(Ne)stálá výstava NONSENS inspirací našla své umístění ve 3. NP zámecké budovy, v prostorách dříve obývaných správcem budovy. Někdejší byt nově obydlely nejen Grošovy nápady, předměty dalších tvůrců z veselské společnosti, díla profesionálů i pouhých příznivců nonsensových myšlenek, ale také grafické práce členů Sdružení Bienále Brno a studentů Vysokého učení technického v Brně. Autorem koncepce expozice je výtvarník a pedagog František Borovec, veselský rodák, známý také díky letité spolupráci s Českou televizí Brno.

František Borovec k pojetí expozice říká: „Tato výstava, záměrně koncipovaná bez využití oběžných výstavnických postupů, má návštěvníky provokovat, ale i iniciovat. Je to výzva ke spolupráci. Těšíme se, že návštěva výstavy povzbudí nonsensovou kreativitu a návštěvníci začnou obohacovat jak svůj život, tak výstavní kolekci o své nápady, poznámky či dokonce přímo díla. Z důvodu kýžené proměnlivosti je stálá expozice současně nestálou." „Jsme rádi, že nonsensová expozice na zámku je. Kromě inspirace přináší nadhled, nadsázku, úsměvný pohled na svět a život, v současnosti tak důležité, přitom postrádané veličiny," dodal Martin Pášma, ředitel společnosti Zlínský zámek.

Část expozice pod názvem (Ne)stálá výstava Nonsens inspirací byla na Zlínském zámku zpřístupněna v květnu tohoto roku. Nyní se pověstný kruh uzavírá. Stejně jako jiné zámecké výstavy je (Ne)stálá výstava Nonsens inspirací doprovázena zajímavým katalogem, který byl připraven ve spolupráci s fotografem Liborem Stavjaníkem.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam